Rusların milyarder sayısı hızla artıyor

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

Oligark olarak adlandırılan ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'e olan yakınlıklarıyla tanınan zengin kesim ülkenin GSYİH'sının yüzde 29'unu üretir hale geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Global ekonominin yıldızlarından söz edildiğinde Çin ve Hindistan'ın adı ilk akla gelen ülkelerin başında bulunuyor. Ancak Forbes dergisinin yayımladığı global milyarderler listesine bakıldığında son dönemlerde ekonomik başarıyı en iyi paraya çeviren ülkenin Rusya olduğu görülüyor. Listeye göre daha 10 yıl öncesine kadara ekonomik krizlerle mücadele eden Rusya, zenginler sıralamasına toplam 53 milyarder sokarak daha şimdiden dünyada en çok milyarderin yaşadığı üçüncü ülke olmayı başardı. Hesaplara göre 53 Rus zenginin toplam serveti 282 milyar doları geride bırakmış durumda. Bu rakam Rusya'nın 975 milyar dolar olan Gayri Safi Milli Hasılası'nın yüzde 29'una eşit. Milyarderler arasında en dikkat çekici grup ise kısaca 'oligark' adı verilen ve özellikle Devlet Başkanı Vladimir Putin'e olan yakınlıklarıyla tanınan kesim.

GAZPROM'UN HEDEFİ DÜNYA
Bu grubun mensupları Sovyetler Birliği'nin çöküşüyle birlikte özelleştirilen devlete ait şirketleri çok düşük fiyatlarla satın alıp kısa sürede zengin olmayı başardı. Ancak bu grubun içerisinde de 'zenginlerin zengini' diye adlandırılan özel bir kesim daha var. Sayıları beşi geçmeyen bu 'seçkin' oligarkların özelliği yalnızca zengin olmakla sınırlı değil. Devlet Başkanı Putin, yakın çevresinde bulunan bu grup üyelerinden kendi sektörlerinde dünya devi olmalarını istiyor. Ülkenin en büyük doğalgaz şirketi Gazprom bu yolda hızla ilerliyor. Şirket dünyanın en büyük doğalgaz şirketi olmayı başardı. Şimdi hedef dünyanın en büyük şirketi olmak.

DOKTORA ÇALIŞMASI
Rusya'nın bu başarısının temelleri ise 1997 yılında, 45 yaşındaki genç bir Kremlin görevlisi tarafından atıldı. Kremlin'de Mülkiyet İdaresi Başkan Yardımcılığı görevini yürüten görevli, hazırladığı "Gelişmekte olan piyasa ekonomisinin hammadde temeli üzerine kurulmasına yönelik stratejik planlama" adlı doktora çalışmasında adeta bugünün yükselen Rusya'sının yol haritasını çizdi. Planlı ve sürdürülebilir bir ekonomik kalkınma için Rusya'nın topyekün bir yeniden yapılanma sürecine girmesini öngören çalışmanın yankıları Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in kulağına kadar ulaştı. Raporla birlikte genç Kremlin görevlisinin yükseliş dönemi de başladı. Sırasıyla Devlet Başkanlığı Denetim İdaresi Başkanlığı, Rusya İç İstihbarat Servisi FSB'nin başkanlığı, başbakan yardımcısı ve başbakan vekilliği görevlerini yerine getiren genç görevli siyasi kariyerinde baş döndürücü bir hızla yükselişini sürdürdü. 31 Aralık 1999'da Rusya Devlet Başkanı olduğunda ise yakın arkadaşlarının kısaca "Vladi" dediği bu genç Kremlin görevlisini tüm dünya artık Vladimir Putin olarak tanımaya başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious