Rusların yarısı yalnız yaşıyor

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Moskova'da yaşayan Ruslar'ın yarıdan fazlası bir başkasının sorumluluğunu almak istemediği için tek başına yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkezin Başkanı Anatoly Vishnevsky evlilik dışında yaşayan her bin Rus bayandan 175'inin hiç evlenmediğini, 180'inin boşandığını, ve 110'unun da boşanmak için mahkemede işlemlerinin devam ettiğini açıkladı. Erkek nufusun bayan nufustan yüzde 20 daha az olduğu Rusya'da erkekler için de durum bayanlardan farklı değil. Uzmanlar bu durumun her geçen yıl kötüye gittiğini, bunda evlilik yaşının da sürekli gecikmesinin etkili olduğunu belirtiyorlar. 1990'larda ortalama 21 olan evlilik yaşı şimdilerde 25'e yükselmiş durumda.

Sosyo-Ekonomik Problemler Merkezi'nden Natalya Morkova da konu ile ilgili yaptıkları araştırmada toplumun yüzde 12'sinin geleneksel aile yapısını kurmayı düşündüğünü, bunun dışında kalan büyük bir nüfusun sorumluluk almak istemediği için evlilik dışı birliktelikler ya da tek başına yaşamayı tercih ettiğini tespit ettiklerini belirtti.

"Rus bayanlar için evlilik erkeğin isteklerine körü körüne bağlanmak olarak algılanıyor" diyen psikolog Boris Novoderzhkin, "Rusya'da erkek nufus az. Ekonomik zorluklar da insanların yuva kurmaktan endişe etmesine neden oluyor. Boşanmalar artıyor. Bayanlar için yaşamlarında birinci öncelik kendi başlarına ayakta kalabilmeleri için bir kariyer sahibi olabilmek."

ROMIR Araştırma Merkezi'nin yaptığı açıklamaya göre de Rus halkı için birinci öncelikli sorun, yüzde 60'la yalnız kalma korkusu. Yalnız yaşayan nüfusun üçte biri de sorunlarını paylaşacak birilerini bulamadıkları için psikolojik destek alıyor. Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için komşuluk ilişkisinin olmaması sorunun giderek büyümesine neden oluyor. İnsanların tanıdıkları listesi ise çocukluk arkadaşları ve okul arkadaşları ile sınırlı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious