Rüstem Eyüboğlu, "Özel Okullar Sınavı yeniden geliyor"

Rüstem Eyüboğlu,
  • Giriş : 21.11.2007 / 12:13:00

Türkiye Özel Okullar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı, Özel Okullar Sınavı'nın yeniden başlayacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nın (OKS) yerine Seviye Belirleme Sınavları'nı (SBS) getirmesiyle, son 2 yıldır OKS ile öğrenci alan özel okullar, ayrı bir sınav düzenlemeye hazırlanıyor.

Eyüboğlu, Ortaöğretim KurumlarıÖğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nın (OKS) bu eğitim-öğretim yılında son kez düzenleneceğini hatırlatarak, özel okullara alınacak öğrencilerinde yine bu sınava katılacaklarını söyledi.

Rüstem Eyüboğlu gelecek eğitim öğretim yılından itibaren ise eskiden olduğu gibi ayrıca Özel Okullar Sınavı düzenleyeceklerini bildirdi.

Eyüboğlu, "Bizim bilhassa yabancı okullarımız buna önem veriyor. Yabancı okullar ve isteyen özel okullarımıza giriş için ayrı bir sınav olacak. Eskiden olduğu gibi, 1991 yılında başlayan ve son 2 sene öncesine kadar devam eden Özel Okullar Sınavı yeniden yapılacak" diye konuştu.

Eyüboğlu, bu sınavın yeniden yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuracaklarını söyledi.

Eyüboğlu, özel okullarda okuyan öğrencilerin Seviye Belirleme Sınavları'na katılabileceklerini, özel okulların da isterlerse Seviye Belirleme Sınavları'na göre öğrenci alabileceklerini ifade etti.

Eyüboğlu, "Seviye Belirleme Sınavlarına çok önem vermek lazım. Bana göre bakanlığın yaptığı en önemli şey bu. Eskiden bitirme sınavı vardı. Bu sistem bitirme sınavının sınıflara göre ayarlanmış hali. Her yıl sene sonunda okulların, öğretmenlerin kalitesi ölçülecek. Bu açıdan çok önemli, ülkenin geleceği için önemli" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, özel öğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmeyi "özel okullara bırakabileceklerini" açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious