Rüştü Reçber: 6-0 tarihe geçti

Rüştü Reçber: 6-0 tarihe geçti.11286
  • Giriş : 31.05.2007 / 15:33:00

Reçber, Galatasaray maçlarının camiaları için çok önemli olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fenerbahçe'nin milli kalecisi Rüştü Reçber, Galatasaray maçlarının camiaları için çok önemli olduğunu belirterek, "10 kişi kalmamıza rağmen G.Saray'ı 6-0'la geçtik. Bu bir tarihtir" dedi.

Rüştü, sarı-lacivertli kulübün resmi yayın organı Fenerbahçe Dergisi'nin haziran ayı sayısında yer alan röportajında, Galatasaray maçlarının Fenerbahçe camiası için taşıdığı anlama dikkat çekerek, şöyle dedi:
"Bizim camiamızda çok bilinen bir şey var. Toplumlar bayramları nasıl karşılarsa, camia olarak biz de Galatasaray maçlarını bayram ilan ederiz. Kazanırsak, camiamız bayram yaşayacak diye düşünürüz. 6-0'lık maç da bunlardan biriydi. Biz bunu arkadaşlarımıza iyi anlatmışız ki, 10 kişi kalmamıza rağmen, o maçı 6-0'la geçtik. Bu bir tarihtir. Camianın bayram coşkusu ve mutluluğu için oynuyoruz biz o maçları. O maç tarih sayfalarında yaşayacak."

FENERBAHÇE'YE GELİŞİ

1993-1994 sezonunda Fenerbahçe'ye geldikten 1 yıl sonra kaleyi devraldığını hatırlatan Rüştü Reçber, "Antalya dışında şehir görmemiştim. Büyük bir şehir ve büyük bir camiaya gelmiştim. Oğuz, Aykut ve Rıdvan ağabeyler ile yöneticilerimiz, destek ve yardımlarıyla, beni Fenerbahçe'ye, İstanbul'a ve Fenerbahçe'nin kültürel değerlerine alıştırdılar. Fenerbahçe, geçmişi ile çok önemli yer teşkil eden büyük bir camia. Kurtuluş Savaşı'na gönderdiğimiz futbolcular var. Yine o yıllarda işgal kuvvetlerine karşı kazandığımız kupalar var. Bu nedenlerle Fenerbahçe halkın takımı olmuş. Sokaktaki halka yakın olmuş. Bu nedenle bana, camiamızı ve kulübümüzü zorda bırakacak davranışlara girmemem gerektiği öğretildi. Biz de bu değerleri yeni nesillere aktarmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

İLK ŞAMPİYONLUĞU

Rüştü Reçber, Fenerbahçe'de yaşadığı ilk şampiyonluğunu ise şöyle anlattı:
“1995-1996 sezonunda Ali Şen'in başkanlığı, Pareria'nın teknik direktörlüğünde ilk şampiyonluğumu yaşadım. 22 yaşında şampiyon olmuştum. O yıl Trabzonspor'la çekişiyorduk. Trabzon'da 2-1 kazandığımız maçtan sonra dönüşte karşılaştığım manzara müthişti. Ancak yine de yaşım küçük olduğu için o şampiyonluğu pek hissetmemiştim. Yıllar geçtikçe şimdi değerini daha iyi kavrıyorum. Şampiyon olmamız için tek şansımız, Trabzonspor'u kendi sahasında yenmekti. Maçta Trabzonspor bizden daha üstündü. Fakat 'Futbolun adaleti yoktur' teması işledi ve maçı 2-1 kazandık. Biz de o maçta çok iyi mücadele etmiştik. Bizim Trabzonsporlu arkadaşlarımız vardı. Onlar da 30-31 hafta iyi mücadele etmişlerdi. O gün Aykut ağabeyin söylediği sözler, çok fazla fanatik olan kesim için belki pek doğru gelmemişti ama spor ahlakı üzerine çok güzel sözlerdi. Çünkü Trabzon biraz kapalı bir yerdi. Aykut ağabey, camianın futbolcularına sahip çıkması için o sözleri söyledi. O sözleri nedeniyle gönderilmesine çok üzülmüştüm. Aykut ağabey üzülmemem gerektiğini söyledi. Hala görüştüğüm, bana Fenerbahçe kültürünü öğreten insanlardan biridir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious