Rüştü ve Beşiktaş; anlaşılır gibi değil!

Rüştü ve Beşiktaş; anlaşılır gibi değil!.11286
  • Giriş : 19.06.2007 / 05:39:00

Beşiktaş'ın Rüştü ile mukavele imzaladığı haberini duyunca aklımıza ilk gelen şey 'Bakalım perde arkasında ne gibi sürprizler var?' demek oldu; sonra baktık ki ortada bir gerçek var, kafamız iyice karıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İki taraf açısından da bu denli hatalı bir transfer nasıl yapıldı, anlaşılır gibi değil.
İlk geldiği zamanlarda hata üstüne hata yaptıktan sonra ligin ikinci yarısından itibaren çıkışa geçen Runje varken, Türk kaleciliğinin geleceğinde çok önemli görevler üstlenebileceğini düşündüğümüz Hakan alınmışken, moral-yaş ve özgüven handikabına sahip Rüştü'yü transfer etmek kesinlikle mantıklı değil. Birbirine yakın klâsta ve iddiada kalecilerle çalışmanın zorluğu ortadayken, kuvvetle muhtemeldir ki, Beşiktaş kulübü Runje'yle yolunu ayırmaya mecbur kalacaktır.

Hırvat kaleci gönderilecek olursa üzülmeyeceğimizi söylemeye gerek yok; zaten biz ona daha alınma aşamasındayken bile karşı çıkmıştık. Aynı Cordoba gibi yabancı kontenjanını heba etmeye değer bir transfer olmadığının altını sürekli çizmiştik. Zaten kaleci yetiştirmeyi başaramadığımız bir ortamda Cech, Buffon, Palop, Reina gibi usta eldivenleri Türkiye'ye getiremedikten sonra, yapılacak en iyi iş yerli kalecilere güvenmek olacaktır.

Rüştü açısından en can alıcı nokta 'Fenerbahçe'yle özdeşleşme fırsatını heba etmiş' olmasıdır. Ülkemiz futbolseverlerinin birden fazla köklü takımda oynamış oyuncuları bir türlü sahiplenmediği ayan beyan ortadadır. Kabul etmeli ki Barcelona'ya bonservis bedeli ödemeden gittiği günden beri Fener seyircisinin Rüştü'ye karşı bakış açısı değişmişti. Henüz sakatlanmamışken Zico'nun, Volkan'ı devreye sokması, Serdar kaleyi devraldıktan sonra ise Brezilyalı hocanın Rüştü'yü hiç düşünmemesi elbette onu etkiledi. Seneler önce onunla Barcelona'da yaptığımız röportajda 'Türkiye'de Fener'den başka takımda oynamam; oraya da futbolu bırakacağım son sene dönerim.' diyen Rüştü'nün Beşiktaş'ta işi çok zor.

Beşiktaş yönetiminin bir inceliği yeterince anlayamadığını düşünüyoruz: Kaleci, oynamadıktan sonra asla kendini geliştiremez! Hakan'ı, gitmeyecek olursa Runje'nin, ya da düşük bir ihtimal olmasına karşın form tuttuğu düşünülecek Rüştü'nün arkasında bekleterek kazanmak mümkün değildir. Bekleyin ve G.Saray'da yaşanacakları izleyin; Mondragon'un arkasında yedek beklenilen yılların, Aykut ve Fevzi'den neler neler götürdüğüne şahit olun! Rüştü, oynamayınca mutsuz olan bir kaleci; zaten bunun ispatını da devamlı yapıyor. Kadroya alınmadı diye Fenerbahçe'nin şampiyonluk kutlamalarına dahi katılmayan bir kalecinin ola ki yedek beklediğinde neler yapacağını kestirmek zor değil. Kimileri onun 'Rüştü henüz ölmedi' dedirtmek için inanılmaz bir mücadelenin içine gireceğini düşünebilir; biz aynı kanıda değiliz! Hayır, hayır onun kalitesini ve 2002 yılına gelene dek yaptıklarını inkâr etmiyoruz. Rüştü'nün, Göztepeli rahmetli Ali Artuner ve Hamburg'lu Özcan Arkoç'tan sonra gelen iyi kalecilerin arasında olduğunu düşünüyoruz. Ancak fizikî kalitesini bu saatten sonra artıracağına ihtimal vermiyoruz. Zaten geçmişte iyi çalışmış olsaydı, Barcelona'da büyük ihtimalle kalıcı olurdu.

Bu topraklarda iki ya da üç üst düzey kaleciyi aynı çatı altında toplamak, yarardan çok ziyan getirir.

FATİH URAZ
FUTBOL YORUMCUSU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious