Rüşvet itirafları Ankara'yı salladı

Rüşvet itirafları Ankara'yı salladı.16357
  • Giriş : 27.09.2008 / 04:30:00

Bayram Meral ve Derviş Günday'ın milletvekili seçildikten sonra sendikalardan menfaat sağlamaya devam ettiğinin ortaya çıkmasıyla sarsılan CHP'de deprem.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'ın belediyedeki rüşvet çarkını anlattığı ses kaydı, Ankara'ya bomba gibi düştü. Eryılmaz'ın yaptığı itirafları vahim bulan iktidar ve muhalefet partileri, CHP'ye "gerekeni yap" çağrısında bulundu. AK Parti Grup Başkan vekillerinden Nihat Ergün, olayın ibret verici olduğunu belirtirken, öncelikle CHP'nin inceleme başlatması gerektiğini söyledi.

Ergün, "CHP başkasına çamur atmak yerine önce kendi evini temizlemeli." dedi.

Mustafa Elitaş ise Belediye Başkanı'nın bile rüşvet çarkına isyan eder hale gelmesinin çok vahim bir tablo olduğunu vurguladı. İddialar, iktidar partisinin yanı sıra muhalefeti de rahatsız etti. MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, "Gazetelere yansıdığı kadarıyla durum gerçekten çok vahim ve çirkin." derken, DSP Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Erçelebi, "Kimse 'benim hırsızım, yolsuzum daha iyi, seninki kötü' dememeli. Bu tür iddialar incelenmelidir." uyarısında bulundu.

Kanal 7'de önceki akşam yayınlanan Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'a ait ses kaydı siyasetin gündemine oturdu. Söz konusu kayıtlarda belediyedeki rüşvet çarkını anlatan Eryılmaz, yamyam nitelendirmesinde bulunduğu CHP'li meclis üyelerinin kendisinden tehditle rüşvet aldığını ifade ediyor. Eryılmaz'ın izleyenleri şoke eden itirafları siyasi partilerin tepkisini çekti. AK Parti Grup Başkan vekillerinden Nihat Ergün, iddiaların derhal hukuki açıdan incelenmesi gerektiğini söyledi. Belge gerçekse, olayın ibret verici olacağını belirten Ergün, bu iddiaların siyasi malzeme olmanın ötesinde bir yozlaşmayı ortaya koyduğunu kaydetti. Ergün, "Bu konunun öncelikle CHP yetkilileri tarafından araştırılması, sonuca bağlanması ve hukuk mercileri tarafından da sonuca bağlanması lazım. CHP'nin başkasına çamur atmak yerine kendi evini temizlemesi doğru olur. Gerçekten çok sıkı bir araştırma, CHP'liler arasında bu tür ilişkilerin ne derece olduğunu kamuoyuna sergiler." diye konuştu.

Ergün, Çankaya Belediyesi'nin Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği parasal desteği ise şöyle yorumladı: "Bunlar ideolojik ilişkiler, bu tür ilişkiler insanın gözünü kör ediyor. Hukuk falan bir kenara bırakılıyor. CHP'nin Tuncay Özkan ile ilişkisi de böyleydi. Bu televizyona hizmet satın alıyoruz diye 4 trilyon para transferi yaptılar parti kaynaklarından, ama ortada belgesel falan yok. Sırf ideolojik amaçlarla, hizmet satın alınmadan organizasyonları destekleyebiliyorlar."

Türk siyaseti ve vatandaş adına büyük üzüntü duyduğunu bildiren MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır ise yetkili mercilerin hemen harekete geçmesini istedi. Türkiye'nin çok yaygın bir yolsuzluk çamurunda boğulduğunu vurgulayan Şandır, şu görüşü dile getirdi: "Gazetelere yansıdığı kadarıyla durum gerçekten çok vahim ve çirkin. Yolsuzluk konusunda iktidar ile muhalefetin birbirinden geri kalır bir tarafı yok. Gazetelere yansıyan bu konuşmalar araştırılmalı ve gerçek tüm çıplaklığı ile ortaya çıktıktan sonra hüküm verilmeli. Eğer bu bir düzmece ise daha kötü. İşin gerçeğini ortaya çıkarma görevi yetkililere düşüyor." Rüşvet itiraflarına CHP'nin seçimde işbirliği yaptığı DSP'den de sert tepki geldi. Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Erçelebi, her türlü rüşvetin, yolsuzluğun, hırsızlığın karşısında olduklarını ifade ederken, "Kimse 'benim hırsızım, yolsuzum daha iyi, seninki kötü' dememeli. İddialar incelenmelidir." çağrısını yaptı. Bu tür iddiaların parti içinde soruşturulmadığından yakındı. Eryılmaz, "Çünkü iddiaların muhatabı olan partiler baştan aşağıya bu işin içine bulaşmış." şeklinde konuştu.

Önce kabul etti, sonra 'hayal mahsulü' dedi

Muzaffer Eryılmaz, skandal ses kaydı konusunda çelişkili açıklamalar yaptı. Eryılmaz, konuya ilişkin yazılı açıklamasının başında Kanal 7'de yayınlanan ses kaydının kendisine ait olduğunu kabul etti. Ancak kayıtların kesik kesik ve montajlı olduğunu öne sürdü. Sonunda ise ses kaydı için "hayal mahsulü" nitelendirmesinde bulundu. Kaydın gayri ahlaki bir yöntemle ele geçirildiğini savunan Eryılmaz, şunları kaydetti: "Kesik kesik birbirine eklemelerle ve montajlarla yüklü olması bu işe soyunanların kötü niyetlerini ve aslında bu işin sonucundaki kötü akıbetlerini bir biçimde ortaya koymuştur. Bu yasadışı, hileli ve kişi haklarına sığmayan kurumumuza karşı komplo kuranların hepsi yargı önünde tek tek hesap verecek."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*