Rüşveti ihbar eden memur korunacak!

Rüşveti ihbar eden memur korunacak!.8938
  • Giriş : 25.11.2007 / 08:59:00

Türkiye gündeminden düşmeyen yolsuzluk ve rüşvet iddialarına "merkezi denetim" geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AB iç kontrol standartları esas alınarak hazırlanan düzenlemeye göre, Maliye yolsuzluk ve rüşvet olaylarını önlemek için "merkezi denetim" sistemi kuruyor..

Bufalo", "Kartal", "Kasırga", "Örümcek Ağı", "Beyaz Enerji", son olarak da "Mavi Hat" operasyonu ve Milli Piyango Genel Müdürü İhya Balak cinayeti gibi örneklerle Türkiye gündeminden düşmeyen yolsuzluk ve rüşvet iddialarına "merkezi denetim" geliyor.
Maliye Bakanlığı'nca, AB iç kontrol standartları esas alınarak hazırlanan taslakla rüşvet, usulsüzlük ve yolsuzlukların kaynağının kurutulması hedefleniyor.

Yolsuzluğu ortaya çıkaran, bildiren memura da haksız, kötü muamele yapılamayacak. AB Türkiye Katılım Ortaklığı Belgesi'nde, yolsuzlukla mücadele için merkezi bir yapı oluşturulması öngörülürken, Hükümet Yolsuzlukla Mücadele Kurulu oluşturulması için düğmeye bastı. Başta ihaleler olmak üzere kamu kurumlarında ortaya çıkan rüşvet ve yolsuzlukların önüne geçebilmek
için iç kontrol süreçlerine ilişkin yöntemler de yeniden belirleniyor. Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ilgili kamu kurumlarının görüşüne sunulan Kamu İç Kontrol Standartları taslağına göre, yolsuzlukla mücadelede üç ayaklı bir sistem kurulacak. Görev paylaşımına gidilerek, işlemlerin onayı, denetimi ve tamamlanma sürecine kadar koordinasyon işlemleri Maliye'nin kontrolünde olacak.


Yeni düzenlemelerle, kamu varlıklarının kötüye kullanılmasının önüne geçilecek. İşlemlerde usulsüzlükleri ortaya çıkaran personele yönelik ayırımcı, haksız muameleye de izin verilmeyecek. Maliye Bakanlığı, idareler arasında koordinatör rolü üstelenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious