Rüşveti kamerayla ispatladılar

  • Giriş : 30.06.2006 / 00:00:00

Tapu sicil müdürlüğündeki rüşvet olayı kameralarla görüntülendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emlakçıların verdiği rüşvetlerin, Tapu Sicil Müdürü Mehmet Sami Öztekin ile yardımcıları Mehmet Akkuş ve İbrahim Akbaş tarafından alınması içeriye yerleştirilen gizli kameralara yansıdı.
Vatandaşların, Urla Tapu Sicil Müdürlüğü'nde bazı kişilerin işlerinin hızlı yapıldığı kendi işlerinin ise savsaklandığı ihbarında bulunması üzerine Urla Cumhuriyet Savcılığı'ndan alınan izinle polisler tarafından içeriye 4 adet gizli kamera yerleştirildi. Urla Tapu Sicil Müdürlüğü yaklaşık 15 gün boyunca gizli kameralarla sanayi saniye takip edildi. Gizli kameralar, para değiş tokuşunu saniye saniye kayıt altına aldı.

Emlakçılık yapan eski tapu müdürü Ali Girgin, Müdür Mehmet Öztekin ve Müdür Yardımcısı İbrahim Akbaş'a 4 defa rüşvet verirken görüntülendi. Mehmet Raşit Öz isimli emlakçı, 21 Haziran'da saat 10:20'de tapu müdürüne para verirken kameralara yakalandı. Ali Ergin isimli emlakçı, 21 Haziran'da 5 dakika ara ile Müdür Yardımcısı İbrahim Akbaş'a 2 defa para verirken görüntülendi. Urla Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi İsmet Hoyman, operasyondan bir gün önce müdür ve müdür yardımcısına rüşvet verirken 2 defa kayıtlara girdi. İş takipçisi Ahmet Aygün, 23 Haziran saat 13:36'da Müdür Yardımcısı Mehmet Akkuş'a para verirken görüntülendi. Emlakçı Yüksel Aydıntepe de 22 Haziran saat 15:00'te Müdür Yardımcısı Mehmet Akbaş'a para verirken kameraların görüş alanına girdi.

Elde edilen bu görüntülerin ardından düzenlenen operasyonda aralarında Urla Tapu Sicil Müdürü Mehmet Sami Öztekin ile birlikte 3 müdür yardımcısı, 6 memur ve 7 emlakçı olmak üzere 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların arasında bulunan müdür yardımcısı Halil Yavaş, şef Şıhmuz Gök, memurlar Yıldız Yapıcıoğlu, Arzı Karataş, Nilay Acar, Halil Yavaş ve geçiçi işçi Işın Karadağ, savcılık sorgusunun ardından serbest bıkarıldı. Savcının sorgulamasının ardından mahkemeye sevk edilen, müdür Mehmet Sami Öztekin, müdür yardımcıları Mehmet Akkuş, İbrahim Akbaş ile rüşvet verdikleri iddia edilen 7 emlakçı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklama kararının izlenen görüntüler doğrultusunda rüşvetin görüntülere yansıması nedeniyle verildiği öğrenildi. Ayrıca elden ve dosyaların arasından alınan paraların çekmecelere atıldığı da kameralara takıldı.

Tutuklanan tapu çalışanları ile emlakçıların mallarına el konulduğu öğrenilirken, tutuklanan zanlıların aldıkları her para için 12'şer yıl haklarında dava açılacağı bildirildi. Ayrıca Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından görevlendirilen müfettişlerin olayla ilgili soruşturmasının sürdüğü de öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious