Rusya, AB ile sıkı temasta

  • Giriş : 23.01.2007 / 00:00:00

Almanya Şansölyesi Angela Merkel'i Soçi'de ağırlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün de İtalya Başbakanı Romano Prodi'yi misafir edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İki liderin gündemlerinde İran nükleer sorunu, Irak'ta kötüleşen durum ve Rusya-AB ilişkileri yer alacak. Kremlin Basın Danışmanı Sergey Prikhodko konu ile ilgili yaptığı açıklamada İtalya'nın 1 Ocak 2007'den itibaren iki yıllık dönem için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçildiğini hatırlatarak, "Putin ve Prodi Rusya ve AB ilişkilerinde yaşanan problemlerin çözümü, Birleşmiş Milletler ve kurumlarındaki çalışmalarda işbirliği, Kosova ve Balkanlar, Ortadoğu sorunu, Irak, Afganistan ve İran nükleer çalışmalarından oluşan yoğun gündemleri var." dedi.

Izvestia gazetesine roportaj veren Prodi, Rusya ve AB enerji ilişkilerinin şeffaflık ve açıklık ilkeleri üzerine oturtulması gerektiğini söyledi. Enerji kaynaklarının uluslararası ilişkilerde her geçen gün daha önemli bir yer edindiğine dikkat çeken İtalya Başbakanı, "Enerji ülkelerin ekonomilerini ve güvenliklerini doğrudan etkilemektedir." hatırlatmasında bulundu.

Rusya'nın Avrupa Birliği ülkeleri ile tek bir yapı olarak görüşmeye hazırlanması gerektiğini ifade eden Prodi, "Elbette herkesle tek tek görüşmekten daha kompleks bir durum. Yalnız daha verimli sonuçlar alınacağına inanıyorum." ifadelerine yer verdi. Prodi, enerjide arz ve talebin madalyonun iki yüzü olduğunu ve uyum içinde hareket etmenin zorunluluğuna işaret etti.

Avrupa Birliği doğalgaz ve petrol ihtiyacının dörtte birini Rusya'dan karşılıyor. Transit iki ülke Ukrayna ve Belarus'la yaşanan sorunlar Avrupa ülkelerini tedirgin etmeye devam ediyor. AB ve Rusya arasında Polonya'nın veto ettiği ve müzakere edilmeyi bekleyen 'İşbirliği ve Ortaklık Anlaşması' da önemli bir sorun olarak bekliyor. Rusya'nın Polonya'ya uyguladığı et yasağı devam ederken, 27 ülkeye ulaşan birliğin önümüzdeki günlerde Rusya ile işbirliği anlaşmasını yeniden gündeme getirmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious