Rusya, Afrika ülkelerinin borcunu sildi

Rusya, Afrika ülkelerinin borcunu sildi.7687
  • Giriş : 27.05.2008 / 13:14:00

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin son iki yılda fakir Afrika ülkelerinin toplam 20 milyar dolarlık borçlarını sildiğini açıkladı. Moskova daha önce de Irak'ın 12 milyar dolarlık borcunu ve Afganistan'ın da 11 milyar dolarlık borcunu silmişti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Lavrov hedeflerinin fakir ülkelere azami derecede destek sağlamak olduğuna işaret ederek, "Fakir Afrika ülkelerinin 20 milyar doları aşan borçlarını sildik. Rusya IMF ve uluslararası Gelişim Kurumu (IDA)'ya yüksek borçları olan ülkelerin desteklenmesi amacı ile bugüne kadar bir çok alacağından vazgeçmiştir." dedi. Afrika ülkelerinin gelişimlerinin desteklenmesine önem verdiklerine değinen bakan 20 milyar dolarlık rakamın 7 milyar dolarının 2007'de silindiğini hatırlattı.

Rusya 17 Nisan'da Başbakan Vladimir Putin'in Libya ziyaretinde de bu ülkenin 4,5 milyar dolarlık borcunu silmişti. Şubat ayında Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin ve Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari arasında imzalanan anlaşma ile Irak'tan 12 milyar dolarlık alacaktan vazgeçilmişti. Geçen yılın ortalarında Afganistan'la sağlanan mutabakat çerçevesinde de bu ülkenin 11 milyar dolarlık borcu silinmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious