'Rusya, Batı'yla yakınlaşmamızdan rahatsız'

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

Gürcistan'ın Özbekistan Büyükelçisi Davit Zalkaliani, kapı komşuları Rusya'nın Batı ile yakınlaşmalarından rahatsızlık duyduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zalkaliani, ülkesinin coğrafi uzaklığa rağmen Avrupa Birliği'ne (AB) girme yolunda istekli olduğunu ve sonunda bu amaca ulaşacakları inancında olduklarını dile getirdi.

Davit Zalkaliani, Gürcistan'nın Gül Devrimi'yle ekonomik ve demokratik alanda büyük bir değişim sürecine girdiğine de işaret etti. Büyükelçi, ülkede ekonomik kalkınmanın sağlanıldığını, özelleştirmeye hız verildiğini ve 2003'te 500 milyon dolar olan ülke bütçesinin 2005 itibariyle 3 milyara ulaştırıldığını belirtti.

Özbek-Gürcü ilişkilerine de değine Büyükelçi, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyon dolar dolayında seyrettiğini belirtti. Bu rakamın gerçek potansiyeli yansıtmadığının altını çizen Zalkaliani, bunun ilişkilerin karşılıklı geliştirilmesiyle daha da artacağını ifade etti. Gürcü büyükelçi dünya pazarına taşınacak Özbek yüklerine ülkesi limanlarının açık olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious