Rusya, Burgaz-Dedeağaç'ı onayladı

  • Giriş : 24.05.2007 / 02:09:00

Rus parlamentosu Duma, Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattını onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rus ve Hazar petrolünün Avrupa'ya taşınmasında Türkiye'yi devre dışı bırakmak amacıyla Yunanistan tarafından geliştirilen Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattıyla ilgili karar, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da kabul edildi.

Rusya Enerji ve Sanayi Bakanı Viktor Hristenko'nun onaylanması için Duma'ya sunduğu üç ülke arasındaki anlaşma, Duma'da bugün yapılan toplantıda kabul edildi.

Hristenko, anlaşmayı Duma'ya sunarken yaptığı açıklamada, Burgaz-Dedeağaç boru hattının Rus petrollerinin dünya piyasalarına kesintisiz (sorunsuz) bir şekilde gönderilme imkanı verdiğini söyledi.

Burgaz-Dedeağaç boru hattı sayesinde sadece Avrupa'ya değil ABD'ye de petrol akışının sağlanacağını ifade eden Hristenko, mayıs ayı sonunda boru hattını inşa edecek IPC şirketinin hukuki kaydı için toplantı yapılacağını kaydetti.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da 15 Mart'ta imzalanan anlaşmaya göre ilk başta yılda 35 milyon ton petrolün taşınacağı boru hattında, ilerleyen yıllarda yıllık petrol taşıma kapasitesi 50 milyon tona çıkarılacak.

Burgaz-Dedeağaç boru hattının yüzde 51'lik payı Rus şirketi IPC'e, kalan yüzde 49'luk bölümünde de Yunan ve Bulgar şirketlerin hissesi eşit oranda olacak.

Ankara'nın ısrarlı şekilde boğazların gemi geçişleri kaldıramadığı, artan petrol sevkiyatının boğazlardan taşınmasının özellikle İstanbul için büyük tehlike yarattığı yönündeki diplomatik girişimleri üzerine Rusya alternatif yollar üzerine yoğunlaşmıştı.

Boğazların yükünü önemli oranda hafifletecek olan boru hattı projesiyle ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce yaptığı açıklamada, Atina ve Sofya'yı ağır davranmakla suçlayıp, acele etmemeleri halinde Rusya'nın alternatif projelere yönleneceğini bildirmişti.

Putin'in bu çıkışı üzerine Bulgaristan ve Yunanistan aralarındaki sorunları ivedi bir şekilde çözerek, söz konusu anlaşmayı Atina'da Putin'in de hazır bulunduğu bir toplantıda imzalamıştı.

Boğazlar ve Samsun-Ceyhan by-pass edilecek

Atina, Sofya ve Moskova arasında yaklaşık 15 yıldır müzakere edilen petrol boru hattıyla, Rusya'nın Novorisisk limanından yüklenecek petrol, önce Bulgaristan'ın Burgaz limanına, oradan da boru hattıyla Yunanistan'ın Ege kıyısındaki Dedeağaç kentine gelecek.

Bu hatla, yılda 35- 50 milyon ton Rus petrolü Ege'ye inecek, oradan da dünyaya dağıtılacak. Boru hattıyla, hem boğazlar, hem de Samsun-Ceyhan hattı by-pass edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious