Rusya, Chavez'i karşılamayacak

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez iki haftalık yurtdışı gezisi kapsamında 24-27 Temmuz tarihlerinde Rusya'ya da uğrayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamayla duyurulan Chavez ziyareti son dönemde meydana gelen gelişmelere yeni bir ivme kazandıracak. Chavez, Rusya ziyaretinde Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya gelecek. Rusya Parlamentosu Duma Başkanı Boris Grizlov'la da bir görüşme gerçekleştirecek olan Cahvez, enerji ve ticari konularda müzakerelerde bulunacak. Güney Amerikalı liderin Rusya'nın kuzeyinde yer alan Volograd ve Izhevsk şehirlerine de gitmesi bekleniyor. Bölgede bir kısım fabrika gezileri ve kültürel törenlere katılacak olan Chavez, yerel liderlerle de ikili temaslarda bulunacak.

Chavez daha önce yaptığı açıklamalarda Rusya ile askeri ve teknik konularda işbirliği içerisinde bulunmak istediklerini açıklamıştı. Enerji konularında işbirliği öneren Chavez, ülkesinden Kuzey Amerika'ya ulaşacak dünyanın en uzun doğalgaz boru hattının inşası konusunda Rusya'yı işbirliğine çağırdı.

ABD'NİN UYGULADIĞI SİLAH AMBARGOSU, CHAVEZ'İN YÖNÜNÜ RUSYA'YA ÇEVİRMESİNE YOL AÇTI

Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez 1998 yılında göreve geldiği andan itibaren Güney Amerika'da ABD nüfuzunun kırılması ve diğer ülkelerle birlikte kendi çıkarlarını koruma yolunda çalışmalarda bulunuyor. Petrol zengini Venezüella 2004 yılı sonundan itibaren Rusya ile ilişkileri geliştirmeye çalışıyor. Özellikle askeri malzeme alım konusunda çok yoğun temaslar gerçekleşiyor. Rusya'dan satın aldığı 100 bin adet Kalaşnikof silahın ardından şimdi de Rusya ile birlikte Kalaşnikof fabrikası kurmak istiyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Ivanov, Venezüella ile 1 milyar dolarlık silah anlaşması imzaladıklarını açıkladı. Rusya Venezüella'ya 30 adet Su-30 Flanker ve 30 adet de çok amaçlı savaş helikopteri teslim edecek. Rus yapımı Su-30 Flankerlar Venezüella'nın ABD'den aldığı F-16'ların yerine kullanılacak. ABD 15 Mayıs'ta aldığı ambargo kararı ile Venezüella'ya askeri malzeme sevkiyatını durdurmuştu.

Bu arada ABD, Rusya'nın Venezuella ile askeri konularda ilişkilerini yakından takip ettiklerini açıkladı.

Gezisi kapsamında dün Belarus'a da uğrayan Chavez, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko'yu seçim zaferi dolayısıyla tebrik etti. Belarus'la Venezuella arasında ticaret hacmi 16 milyar dolara ulaşmış durumda. Chavez'in gezisinin diğer duraklarında İran, Vietnam, Brezilya ve Arjantin de yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious