Rusya, Coca-Cola'yı tazminata mahkûm etti

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Sır gibi saklanan formülü ile gündemden düşmeyen Coca-Cola, Hindistan ve Letonya'dan sonra Rusya'da da tüketici itirazları ile karşı karşıya.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bayan Koshuba, mide ve bağırsaklarında rahatsızlık hissetmesinin ardından hastaneye kaldırılmıştı. Doktorlar rahatsızlığın gazlı içeceklerden kaynaklandığı teşhisini koymuştu. Koshuba, içecek firması hakkında yeni bir dava daha açmaya hazırlanıyor. Psikolojik olarak da ciddi zarar gördüğünü savunan Rus bayan, firmadan 3 milyon ruble (160 bin YTL) istiyor.

Coca-Cola ile tüketici arasındaki davanın başlangıcı ödüllü kapak kampanyasına dayanıyor. Kapakların getirilmesi karşılığında ücretsiz yeni ürünlerin verilmesi ile ilgili reklamlardan etkilendiğini belirten Natalia Koshuba, "Kapak toplama reklamlarından sonra her gün daha fazla tüketmeye başladım. Son beş yıldan bu yana günde 2-3 litre cola tüketiyorum. Bağımlılık yapan bu durum mide ve bağırsaklarımda ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verdi." dedi. Koshuba'nın avukatı ise mahkemede müvekkilinin alkol alışkanlığı olmadığını, bunun doktor raporu ile de tespit edildiğini belirterek sağlık sorununun tek sebebinin daha fazla cola içmek olduğunu ifade etmişti. Mahkeme de Amerikan şirketini suçlu bularak davacının sağlık masraflarını karşılaması gerektiğine karar verdi. Hukuk çevreleri, 200 dolarlık tazminat cezasını 'önemli, ancak Avrupa'daki benzer kararlara göre çok düşük' diye nitelendirdi.

İçecek devi Coca-Cola ve en yakın rakibi Pepsi, İslam ülkelerinden gelen itirazlara da cevap vermeye çalışıyor. İslam dünyasının önde gelen üniversitelerinden Mısır El Ezher Üniversitesi önceki aylarda Coca-Cola ve Pepsi'nin içilmesinin haram olduğuna ilişkin bir fetva yayınlamıştı. Üniversite ilk açıklamasında söz konusu içeceklerde kullanılan bazı maddelerin domuzlardan alındığını belirtmişti. Haberin ardından farklı ülkelerden gelen sorular üzerine üniversite yeni bir duyuru yapmak zorunda kalmıştı. Son açıklamada, "İki şirket de içeriklerini gizli tuttukları için şüpheli konumdadır. İçilmemesini tavsiye ediyoruz." ifadeleri kullanılmıştı. Buna karşılık her iki şirket alternatif fetva arayışına girmiş ve çeşitli ülkelerde büroları bulunan İslamic Food Council of Europe adlı kuruluştan alınan sertifikayı bayi ve marketlere dağıtmıştı. Öte yandan Hindistan'da da zehir bulunduğu gerekçesiyle Coca-Cola ve Pepsi'nin ülke genelinde satışı yasaklamış, ancak karar temyiz mahkemesince bozulmuştu. Letonya hükümeti de koku, tatlandırıcı ve kafein içeren colalı içeceklerin okullarda satışını yasakladı. İstanbul'da Myshowland isimli gösteri merkezinin adını 'İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi' olarak değiştiren Mustafa Özbey 'Bizim halkımız Letonyalılardan daha mı az değerli?' diyerek her iki içeceğe kapılarını kapatmıştı. Türkiye'de Coca-Cola'nın üretim ve pazarlamasını Efes Pilsen biralarını da hazırlayan Anadolu Grubu gerçekleştiriyor. Grup, Coca-Cola ile Efes Sınai Yatırım Holding'in birleşmesi için harekete geçti. SPK birleşme talebini önceki hafta onaylamıştı. Dünyanın en bilinen markası olarak gösterilen Coca-Cola'yı dünya nüfusunun yüzde 94'ü tanıyor. Her saniye yeryüzünde 8 bin şişe Coca-Cola tüketiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious