Rusya, dünyaya nükleer santral inşa ediyor

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Rusya, İran'dan sonra Mısır, Bulgaristan ve Endonezya'da da nükleer santral inşa edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Nükleer Enerji Ajansı'ndan yapılan açıklamada Endonezya ile sivil amaçlı nükleer santral kurulması ile ilgili anlaşma imzladıkları belirtildi. Endonezya Dışişleri Bakanı Hasan Wirajuda ile Rusya Nükleer Enerji Başkanı Sergey Kiriyenko arasında imzalanan anlaşmaya göre Rusya 2008 yılı sonuna kadar Endonezya'da inşa edilecek nükleer santrali tamamlayacak. Üç günlük resmi temaslar için Rusya'da bulunan Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono, Rusya ile 1 milyar dolarlık silah anlaşmaları da imzaladı.

Rusya Mısır'la da nükleer santral inşaatı konusunda anlaşma imzaladı. Kriyenko, "Mısır'da kurulacak nükleer santralle ilgili işbirliği içindeyiz. Mısır'ın programını belirlemesinden sonra detaylar hakkında daha geniş bilgiler vereceğiz," dedi. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, geçen ay Moskova'ya ziyarette bulunmuş ve bir çok alanda işbirliği anlaşmaları imzalamışlardı.

Rusya, Bulgaristan'ın Belene kasabasına 2,000 megawatt gücündeki nükleer santralin inşası ile ilgili anlaşmayı da önceki gün imzaladı. Eski iki nükleer santralin kapatılmasının ardından elektrik üretiminde sıkıntı yaşayan Bulgaristan, yeni kurulacak santralle birlikte yeniden Balkanların elektrik ihraç eden ülkesi haline gelecek. Bulgaristan'ın Belene şehrinde Fransız Areva ve Alman Siemens şirketleri de 1,000 megawatt gücünde bir başka nükleer santral inşa ediyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Bulgaristan Ekonomi Bakanı Rumen Ovcharov, "Hedeflerimize bir adım daha yaklaştık. Yeniden bölgenin en büyük elektrik ihracatçısı olacağız," açıklamalarında bulundu.

Tüm dünyadan nükleer santral talebi aldıklarını belirten Kriyenko, Rusya'nın İran'da inşa ettiği Buşehir nükleer santrali ile birlikte Mısır, Bulgaristan, Endonezya, Çin ve Hindistan'a nükleer santraller kurulması için 5,5 milyar dolar değerinde anlaşmalar imzaladıklarını kaydetti.

Rusya nükleer donanım ihracat firması Atomstroiexport yönetim kurulu başkanı Sergey Shmatko da yaptığı açıklamada Rusya'nın Uluslararası Nükleer Silahsızlanma Anlaşmaları (NPP) çerçevesinde Vietnam, Güney Afrika ve Morocco'ya da teklifte bulunduklarını büyük bir olasılıkla anlaşmaya varılacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious