Rusya, Ermenistan'ı silahlandırdı!

Rusya, Ermenistan'ı silahlandırdı!.7190
  • Giriş : 12.01.2009 / 20:21:00

Azerbaycan basını Rusya'nın Ermenistan'a 800 milyon dolarlık silah sattığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rus siyasi uzman Sergey Rasov, Moskova'nın az kalan dostları ile arasını iyi tutması ve iddialarla ilgili açıklama yapması gerektiğini ifade etti. Rasov'a göre Ukrayna ile Rusya arasında patlak veren doğalgaz krizi silah satışı ile ilgili krizi gölgede bıraktı.

Rusya ile Azerbaycan'ın arasının bozulmasına neden olacak gelişmelerle ilgili, siyaset ve diplomasi yorumların yer aldığı politcom.ru sitesinde bir makale kaleme alan Rasov, "Azerbaycan basınının verdiği bilgiye göre Rusya Aralık ayında Ermenistan'a 800 milyon dolarlık silah satışı gerçekleştirdi. Silahlar Rusya'nın 102 nolu Gümrü üssünden Ermenistan'a teslim edildiği kaydediliyor. Silah teslim belgesini de Rusya Savunma Bakanlığı Kuzey Kafkasya Askeri Bölge Komutan Yardımcısı General Vyaçeslav Golovçenko imzalamış." dedi.

Rus uzman, 1996 yılında Rusya'nın Ermenistan'a 1 milyar dolarlık silah satışının ardından Rus-Azeri ilişkilerinde yaşanan gerginliği de hatırlattı.

Azeri kamuoyunun şu an Rusya'nın Ermenistan'a yaptığı son silah satışına tepki verdiğini anlatan Rus siyasi uzman görüşlerini şöyle sürdürdü: "Azerbaycan'ın resmi çevrelerinin yorumu ölçülü. Örneğin Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın Bürosu Başkanı Eldar Sabiroğlu, konuyla ilgili ciddi bir araştırma yapıldıktan sonra yorum yapılabilir dedi. Azeri milletvekili, siyasi uzman ve gazetecileri ise söz konusu haberi çok olumsuz değerlendirmekte. Örneğin, Azeri milletvekili grubu tek ağızla Ermenistan'a silah satılmasını bir "uluslararası skandal" olarak yorumluyor. Rusya'nın Karabağ sorununun çözümü için oluşturulan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) eşbaşkanlığından çıkarılmasını bile talep ediyor."

Rasov Azeri uzmanların iki hususa dikkat çektiklerini, ilkinin silah satışının Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in de imza koyduğu Moskova deklarasyonu ile çeliştiği, ikinci konunun da Moskova'nın Ermenistan'ı destekleyerek Yukarı Karabağ ihtilafında adil olmaktan çok taraflı davranarak bölgedeki istikrarı bozduğu.

Rasov Azerbaycan'ın uzun sürenin ardından sessizliğini bozarak Batı'ya doğru eğiliminin artırmasının pek de şaşırtıcı olmayacağını savundu. Gürcistan'a silah sattığı gerekçesiyle Ukrayna'ya sert tepki veren Rusya'nın öfkesini hatırlatan Rasov, "Azerbaycan şimdi de Moskova'nın Ermenistan'a silah satarak benzer duruma düştüğünü ve bu siyasetiyle de çifte standart uyguladığını düşünüyor." dedi. Moskova'nın Azerbaycan'ı kaybetmemek için söz konusu durumu izah etmesi gerektiğini kaydeden Rasov, "Moskova'nın hassas konuyla ilgili suskunluğu kazanç sağlamaz. Rusya'nın sayısı azalan dostlarını kaybetmemesi için Rusya Savunma Bakanlığı resmi yetkilileri durumu izah etmeli." çağrısı yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*