Rusya, Humeyni'nin 'Vasiyetnamesi'ni yasakladı

Rusya, Humeyni'nin 'Vasiyetnamesi'ni yasakladı.10093
  • Giriş : 17.06.2008 / 23:28:00

Rusya, İran İslam Devrimi lideri Ayetullah Humeyni'nin Rusça'ya çevrilen "Vasiyetname" eserini kışkırtmacılık niteliği taşıdığı gerekçesiyle yasakladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Humeyni'nin Vasiyetname adlı eserinin Penza Vilayet Mahkemesi tarafından yasaklanması, siyasi uzmanlar tarafından Rusya ile İran ilişkilerine darbe olarak yorumlanıyor.

Yasak kararı, Rusya Federal Tescil Bürosu'nun yayınladığı radikal yayınlar listesinde de yerini aldı. Dünyanın değişik coğrafyalarında olduğu gibi Rusya üniversitelerinde de tarih ve siyaset kurslarında öğrencilere anlatılan Humeyni'nin 30 yıl önce yazdığı Vasiyetname adlı eserinin Rusya'da yasaklanması Müslümanlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Daha önce Said Nursi eserlerinin de Rusya'da yasaklandığına ve Rusya mahkemelerinin İslami eserleri yasaklamak için adeta birbirleriyle yarıştığını belirten uzmanlar, buna karşılık Müslümanları kesip doğrama çağrısı yapan yüzlerce kitap, broşür ve makaleden hiç birisinin şimdiye kadar radikal yayınlar listesine girmemiş olmasına bir anlam veremediklerini belirtiyor.

Penza vilayeti mahkemesi tarafından alınan yasak kararına gerekçe olarak, Humeyni'nin Vasiyetname eserindeki "Her türlü bağımlılığa, kararlılık ve azimle karşı çıkınız" ifadesi olduğu bildirildi. Bu arada alınan yasaklama kararının İran'da Humeyni'nin ölüm yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma etkinliklerine denk gelmesi de dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious