Rusya, İran'a nükleer yakıt sevk edecek

  • Giriş : 01.06.2007 / 16:07:00

Rusya İran'da inşa ettikleri Buşehir nükleer santrali için yakıt sevkiyatına üç gün sonra başlayacaklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Novosibirsk nükleer yakıt üretim merkezinden yapılan açıklamada İran Buşehir nükleer santrali için gerekli olan nükleer yakıtın Batı Sibirya'dan sevkiyatına başlanacağı belirtildi. Yetkili Alexander Ustyugov gerekli düzenlemeler yapılarak nükleer yakıtların taşıma için depolandığını kaydetti.

BM nükleer gözlemcilerinin denetimi altında 1 milyar dolara inşa edilen proje geçen yıl sonunda ancak yüzde 60'lık ödeme tamamlanmıştı. Anlaşmaya göre, her ay 25 milyon dolar ödeme yapacak olan İran'ın ödemeleri geciktirmesi nedeni ile Rusya inşa sürecini askıya almıştı. Atomstroyexport firmasından bir yetkili yaptığı açıklamada İran Buşehir nükleer santralinin Rusya açısından karlı olmadığını projenin tamamlanmasının İran'ın ödemeleri vaktinde yapmasına bağlı olduğunu belirtti.

Rusya'nın Atomstroyexport firması ile İran arasında 1995 yılında yapılan anlaşmaya göre İran Buşehir Nükleer Santrali'nin 8 Temmuz 1999 yılında tamamlanması gerekiyordu. Uluslararası denetimler ve teknik sorunlar nedeni ile dört kez takvimi değişen projenin Temmuz 2007 olarak belirlenen takvim de İran'ın ödemelerde yaptığı gecikme nedeni ile altı ay daha uzaması bekleniyor. Anlaşmaya göre Rusya'nın nükleer yakıt sevkiyatına inşa sürecinin tamamlanmasından altı ay önce başlaması gerekiyor.

İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyin geçen hafta ülkesinin ödemelerle ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirterek Rusya'dan bir an önce projeyi tamamlamasını istemişti. Hüseyin İran'la Rusya arasında bir kısım teknik konularda var olan sorunların da görüşmeler sonunda çözülebileceğini kaydetmişti.

BM Güvenlik Konseyi İran'a uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması yönünde yaptırımlar uyguluyor. İran Buşehir dışında Natanz bölgesinde sürdürdüğü nükleer çalışmaların da sivil amaçlı olduğunu ve nükleer silah üretimi konusunda duyulan kuşkuların yersiz olduğunu savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious