Rusya, İran'ı uyardı!

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov uluslararası toplumun İran nükleer sorunu ile ilgili müzakerelere devam edebilmesi için İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Rus Bakan İvanov, "Sivil amaçlı nükleer enerji kullanımı bütün ülkelerin hakkıdır. Yalnız hiç bir ülke de, -nükleer kulüp üyeleri hariç- askerî amaçlı noktalara ulaşabilecek nükleer program içinde bulunamaz." dedi. Rusya Savunma Bakanı nükleer istasyon üzerinde sıkı bir denetim mekanizması geliştirilerek, nükleer yakıtın kontrol edilebileceğini savundu.

Rusya'nın göndereceği yakıtın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın tamamıyla kontrolünde olacağını belirterek kullanılan yakıtın da tekrar Rusya'ya geri getirileceğini ifade eden İvanov, "Bu bir gramlık atomun bile çalınmasının mümkün olmadığı anlamına geliyor." dedi.

İran nükleer çalışmaları nedeni ile uzun zamandır uluslararası toplumun gündeminde yer alıyor. Tahran'ın her fırsatta çalışmalarının sivil amaçlı olduğunu açıklamasına karşın, Avrupa ülkeleri ve ABD İran'ın nükleer çalışmalarının askerî amaçlı olmasından endişe duyuyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da İran nükleer programı ile ilgili Güvenlik Konseyi'nde önümüzdeki hafta görüşülecek yaptırım paketine şartlı onay verebileceklerini açıklamıştı. Rusya BM Güvenlik Konseyi'nde görüşülen nükleer maddeler ve nükleer teknolojinin İran'a ihracına yasak getirilmesi önerisine olumlu yönde oy kullanabileceklerini belirtirken, uygulanacak yaptırımların nükleer çalışmalarda bulunan resmi yetkililere vize yasağı getirilmesi ve İran'ın yabancı bankalarda bulunan askeri amaçlı hesapların dondurulmasını kapsamamasını istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious