Rusya, İran'ın nükleer programını desteklemeyecek

Rusya, İran'ın nükleer programını desteklemeyecek.10179
  • Giriş : 28.02.2008 / 22:53:00

Rusya'nın BM elçisi Vitali Çurkin: "İran nükleer faaliyetlerini birkaç gün içinde askıya almalı"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran'ın nükleer programı için bugüne kadar teknoloji sağlayan Rusya tavrını değiştiriyor. Moskova, İran'ın uranyum zenginleştirme programını askıya almaması durumunda BM Güvenlik Konseyi'nin bu ülkeye yönelik yeni yaptırım tasarısını destekleyeceğini duyurdu.

İran'dan uranyum zenginleştirme faaliyetlerini birkaç gün içinde askıya almasını isteyen Rusya'nın BM elçisi Vitali Çurkin, "Aksi halde Rusya, BM Güvenlik Konseyi'ne geçen ay sunulan tasarıyı destekleyecektir" dedi.

Batılı güçlerin sunduğu tasarı, İran'a yönelik ambargoların ağırlaştırılmasını öngörüyor.

ABD, İran'ın, nükleer programını 'silah üretmek amacıyla' yürüttüğünü ileri sürüyor. İran ise programın 'barışçıl amaçlara yönelik' olduğunu savunuyor.

IAEA yeni karar tasarısını görüşüyor

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (IAEA) İran'ın nükleer programıyla ilgili son raporunu geçen hafta yayınlamasının ardından, BM Güvenlik Konseyi üyeleri, İran'a karşı yeni yaptırımlar içeren karar tasarısını aralarında görüşmeye devam ediyor.

Konsey'in 5 daimi üyesi (ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya) ile Almanya tarafından hazırlanan ve geçen hafta Konsey'e resmen sunulan karar tasarısı üzerindeki oylamanın gelecek haftaya kalabileceği belirtiliyor.

Daimi üyelerin, Konsey'in geçici üyeleri olan ve karar tasarısına sıcak bakmayan Güney Afrika Cumhuriyeti, Libya, Endonezya ve Vietnam'ı tasarıya "evet" dedirtmeye çalıştıkları, ancak 4 ülkenin tasarı hakkında çekinceleri olduğu ifade ediliyor.

Konsey'in, İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine devam ettiği gerekçesiyle hazırladığı 3'üncü karar tasarısı metninde, IAEA raporu ışığında bazı değişiklikler olabileceği de belirtiliyor.

Tasarının Konsey'den geçmesi için 9 "evet" oyu alması yeterli olduğu için bu hafta içinde ya da gelecek hafta, oylamanın yapılması ve tasarının kabul edilmesi bekleniyor.

İran'a karşı Aralık 2006 ve Mart 2007 tarihlerinde iki ayrı karar kabul eden BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan bu son tasarı, nükleer programda görev alabilecek kişi ve kullanılabilecek mallara seyahat yasağı, İran'ın mali kurumlarının daha sıkı denetimi ile İran'a hava ve deniz yoluyla giden ve gelen kargoların daha sıkı kontrolünü öngörüyor.

Tasarı ayrıca Konsey'e, İran'a karşı yaptırım uygulamalarını izleyecek ve Konsey'e her 3 ayda bir rapor sunacak bir izleme kurulu kurabilme yetkisi de tanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious