Rusya, istikrar için Medvedev'e oy veriyor

Rusya, istikrar için Medvedev'e oy veriyor  .12377
  • Giriş : 02.03.2008 / 14:40:00

Rusya'da iktidar değişiminin önemli aşamalarından biri olan başkanlık seçimleri için yağmur ve kara rağmen halk sandığa gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in öncülüğünde ülkenin yeniden ayakları üzerine doğrulduğunu düşünen halk Putin'in işaret ettiği başbakan birinci yardımcısı Dmitri Medvedev'e oylarını verdi. Medvedev'in yüzde 70 civarında oy alarak başkan seçilmesi bekleniyor.

Sandık başlarında oylarını kime verdiğini sorduğumuz Rusya halkının büyük çoğunluğu "İstikrara, yani Medvedev'e oy verdik" dedi. Oyunu istikrar için verdiğini söyleyen Vladimir İvanov, emeklilik maaşının yükselmesini istiyor. Hayatından memnun olduğunu ifade eden İvanov, bu durumun bozulmasından endişeli.

Yine istikrar için oyunu kullandığını söyleyen Yuriy Yurçenko'ya göre Putin tarafından başlatılan projeler sonuna kadar götürülmeli. Yurçenko Medvedev'den Putin'in planı doğrultusunda haret etmesini bekliyor. Herkesin Medvedev'e oy vermek için sandığa gitmesi gerektiği söyleyen genç bayan İrina Şipovalova'ya göre ise Medvedev ülkenin istikrarını koruyacak ve ülkeyi daha iyi günlere taşıyacak.

"MEDVEDEV BAŞKAN OLMAYI HAK EDİYOR"

Çocukları ve torunları için Medvedev'e oy verdiklerini söyleyen seçmenin en büyük isteği ekonomik alanlarda halkın cebine giren paranın biraz daha artması. Yaşlı teyze Regina Semenova Medvedev'e oyunu verdiğini söyleyerek, "Bence o çok dürüst ve iyi bir insan. Devlet Başkanı olmayı hak ediyor. Ülkemizin daha da güzelleşmesini sağlayabilecek bir kimse varsa, o da Medvedev'dir" değerlendirmesini yaptı.

Tüm adaylara karşı olduğunu, seçimlerin gerçekleşme şeklini beğenmediğini ifade eden seçmenlerle birlikte, Komunist Parti lideri Gennady Zyuganov'a da oy verdiklerini ifade edenlerle karşılaştık.

Kendisine gösterilen seçeneğe oy vermek istemediğini söyleyen bir başka seçmen de bu yüzden oyunu Zyuganov'a verdiğini söyledi. Geçmişi özlediğini, bunun için de oyunu Zyuganov'a verdiğini ifade eden Valery İvanoviç de düzen ve huzur istiyor.

Aşırı sağcı Liberal Demokrat Parti adayı Vladimir Jirnovski ve Demokrat Parti adayı Andrey Bagdanov'a oy verdiğini söyleyen seçmene rastlamadık. Ancak Zyuganov'un yüzde 15, Jirnovski'nin de yüzde 11 civarında oy alması bekleniyor. Bagdanov ise yüzde 1'i ancak bulacak.

Moskova Devlet Üniversitesi seçim merkezi başkanı Vladimir Gorlov, halkın tercihinin oluşumunda sosyal ve ekonomik meselelerin öncelikli olduğunu ifade ederek, "Dış politika ya da iç politika çok etkili olmuyor. Bunlar ikinci planda." değerlendirmesinde bulundu. Katılımın beklenenden daha iyi olduğunu belirten Gorlov, merkeze gelerek oy kullanan insanlara karanfil dağıttıklarını söyledi.

Moskova'da oyunu kullanan Medvedev kendini çok iyi hissettiğini kaydederek seçimler yerine hava durumunu değerlendirdi. Medvedev basın mensuplarına hitaben, "Yağmur yağmasına rağmen, bahar geliyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious