Rusya, Kosova'nın bağımsız olmasını istemiyor

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitaly Churkin, Kosova'ya uluslararası toplumun gözetiminde bağımsızlık verilmesini isteyen karar tasarısını veto edebileceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gazetecilerin ABD ve diğer Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafındangeçen hafta BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısıyla ilgilisoruları üzerine Vitaly Churkin, “Biz, konseyde bu konunun ciddi bir biçimde daha fazla tartışılmasını istiyoruz. Rusya, konseyde Kosova'nın statüsü konusunda anlaşma sağlanmasını istiyor” dedi. Churkin, Rusya'nın karar tasarısını veto edip etmeyeceğinin sorulması üzerine “Evet (veto) edebiliriz, teorik açıdan bu mümkün” dedi.

“Kosova'nın nihai statüsü konusunda ciddi siyasal diyalogdan yanayız”sözlerini yineleyen Churkin, BM Kosova Özel Temsilcisi Martti Ahtisaari'nin çözüm planının kabul edilmesini destekleyemeyeceklerini dile getirdi.Churkin, “Ancak biz, Priştine ile Belgrad'a, müzakerelerini sürdürmeleri için zaman verilmesi yönündeki düşünceye sıcak bakıyoruz” diye konuştu.

Ahtisaari planı doğrultusunda Kosova'nın bağımsızlığını destekleyen ABD veAB ülkeleri ile buna kesinlikle karşı çıkan Sırp yönetimini destekleyen Rusya arasındaki buzları eritmek için Panama'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ricardo Arias geçen hafta, “Konseyin Ahtisaari'nin planını kabul etmesini, ancak Priştine ile Belgrad'a müzakereler için zaman tanımak amacıyla planın uygulanmasını 6 aylığına geciktirmesi” önerisinde bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious