Rusya, Küba'ya askeri üsten vazgeçmedi

Rusya, Küba'ya askeri üsten vazgeçmedi.20561
  • Giriş : 05.08.2008 / 11:55:00

Rus askeri uzmanı Leonid İvaşov, ABD'nin Doğu Avrupa'da füze radar sistemi kurma girişimine karşılık, Moskova'nın Küba'da askeri üs kurma niyetinden vazgeçmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Savunma Bakanlığı'nın Uluslararası Askeri İşbirliği Dairesi eski Başkanı General İvaşov, Rus İstihbarat Kurumu (FSB) Eski Başkanı ve Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev'in 30-31 Temmuz'da Küba'ya yaptığı ziyarete de atıfta bulunarak söz konusu gezinin tesadüfi olmadığına da dikkat çekti.

RİA Novosti'nin haberine göre, Rus askeri uzman İvaşov, ülkesinin Küba'da askeri üs kurma niyetinden vazgeçmediğini iddia etti. General İvaşov, "Amerika'nın hemen yanındaki Küba'da Rus askeri üssü kurulabilir. Küba'da Rus askeri varlığının yeniden tesis edilmesi, ABD'nin Rusya'ya karşı askeri-siyasi baskısının artırılmasına en iyi yanıt olabilir. Son yıllarda Batı'nın, yanına Doğu Avrupa, Baltık ülkelerini, Ukrayna ve Kafkas cumhuriyetlerini alarak Rusya'nın çevresine tampon bölge oluşturduğu sır değil. Buna karşılık olarak Rusya yurtdışında askeri varlığını artırabilir, örneğin Küba'da" dedi.

General İvaşov, FSB eski Başkanı ve Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev'in 30-31 Temmuz'da Küba'ya yaptığı ziyarete de atıfta bulundu. Patruşev'in Küba savunma ve içişleri bakanlarıyla görüşmeler yaptığının tesadüfi olmadığına da dikkat çeken Rus askeri uzmanı, "Muhtemelen, görüşmelerde Rus askeri varlığının Küba'da yerleştirilmesi konusu masaya yatırılmıştı" dedi.

İvaşov ABD'nin Moskova'ya karşı askeri-siyasi planlarına karşılık Rusya'nın dünyanın bir çok bölgesinde eski askeri üs ve radar istasyonlarına yeniden geri dönmesi gerektiğini belirtmekte. General İvaşov, Küba'daki Lourdes radar istasyonu ve Vietnam'daki Kamran askeri üssünün yeniden açılmasını, ayrıca da Suriye'deki Tartus deniz üssünün modernizasyonu önererek Washington'a karşı misilleme çağrısında bulundu.

Başbakan Vladimir Putin, dün bakanlar kurulu toplantısında da Rusya'nın Küba ile ilişkilerini yeniden canlandırması gerektiğinin altını çizmişti. Rusya Başbakanı, iki ülke arasındaki ilişkileri SSCB dönemindeki gibi sıcak tutmayı önerdi. Küba ile tüm alanlarda işbirliğin artırılması gerektiğini belirten Putin, "Küba ile ilişkileri eski konuma getirmeliyiz" dedi.

Rusya, eski Sovyet topraklarının yanı sıra, dünyanın birçok bölgesinde de askeri üs ve radar istasyonlarına sahipti. Moskova, ekonomik sebeplerle 17 Ekim 2001'de Küba'daki Lourdes ve Vietnam'daki Kamran askeri üssünü kapatma kararı almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*