Rusya, NATO'yu tehdit etti: Yetkini aşma

Rusya, NATO'yu tehdit etti: Yetkini aşma.19847
  • Giriş : 22.02.2008 / 15:07:00

Rusya'nın NATO özel temsilcisi Dimitriy Ragozin, NATO'nun Kosova'daki yetkilerini aşması halinde Rusya'nın dünya arenasındaki saygınlığını korumak için askeri güce başvurabileceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Brüksel'de bulunan Ragozin, Moskova'daki gazetecilere telefonla yaptığı açıklamada, ancak işin bu noktaya gelmeyeceğini ima ederek, ''Rusya ile NATO arasında Kosova yüzünden bir savaş olmayacağı garantisini size verebilirim'' dedi.

"Bazı batılı ülkelerin Kosova'nın tek taraflı bağımsızlık ilanını tanıyarak, uluslararası hukukun tamamını hiçe saydığı" görüşünü savunan Ragozin, ''Eğer AB ortak bir pozisyon geliştirirse ve NATO buradaki görevinin ötesine geçerse bu kurumlar o zaman BM ile çatışmış olacaklar. Biz de, bize saygı gösterilmesi gerektiği varsayımından yola çıkacağız. Askeri güç kullanmak zorunda kalacağız'' dedi.

Kosova'daki yetkililerin Sırbistan ile 16 bin barış gücü askerinin bulunduğu sınırları kapattığı yolundaki haberlerin Moskova'yı alarma geçirdiğini belirten Ragozin, ''Moskova, Kosova'daki NATO güçlerinin BM'nin kendilerine tanıdığı yetkiyi aşmamasını güvence altına almak için buradaki gelişmeleri yakından izleyecek. NATO hiçbir koşulda politikaya bulaşmamalı. Tarafsız kalmalı'' ifadesini kullandı.

Ragozin, Batı'nın Kosova'nın bağımsızlığını destekleyerek, ''Irak'ın işgalindeki gibi bir stratejik hata'' daha yaptığını belirterek, ''Bizim bahsettiğimiz uluslararası güvenlik sisteminin imha edilmesi. Bu dünyanın tüm bölgelerindeki çatışmaları alevlendirme tehdidi oluşturuyor'' diye konuştu.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Kosova'nın bağımsızlığına karşı eylemlerdeki şiddet olaylarını, ''dizginlenmesi zor ulusal öfke'' şeklinde değerlendiren Ragozin, batıyı Balkanlarda ''çok zalim ve duygusal etnik çatışmalara itecek'' bir adım atmakla suçladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihail Kamınin de yaptığı açıklamada, dün Begrad'daki protesto gösterileri sırasında ABD ve Batılı ülke büyükelçiliklerine saldırılmasından üzüntü duyduklarını söyledi.

Kamınin, batı ülkelerinin Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan kararını eleştirerek, ''Bunun doğurabileceği sonuçların farkına varmalıydılar'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious