Rusya, parası Ruble'yi dünyada geçer akçe yapacak

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Rusya, 2006 sonunda petrol türevlerinin ihracatında ruble üzerinden işlem yapmaya başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya'da, petrol ve türevlerinin ticaretinden sorumlu kurumun başkanı olan Kirill Androsov yaptığı açıklamada, "Ruble üzerinden satışlar bu yıl sonundan itibaren başlayacak" dedi.

Androsov, yüksek sayıda müşteri olduğu ve çok farklı para birimleri kullanıldığını, tüm bunlarla ikili görüşmelerle Ruble'ye dönüşümün sağlanmasının zaman alacağını belirtti. Androsov, önceliğin, petrol yan ürünleri ile ilgili konularda uygulamaya başlayacaklarını, daha sonra belirlenecek takvim çerçevesinde ham petrolde de Ruble uygulamasına geçeceklerini söyledi.

Mayıs başında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ulusa sesleniş konuşmasında konu ile ilgili petrol ve doğalgaz ihracatında lider ülke olan Rusya'nın kendi para birimi olan Ruble'yi uygulamaya koymayı düşündüklerini belirtmişti.

Putin, açıklamasında, 2003 yılındaki hedefleri içinde Ruble'nin tam konvertibilitesinin sağlanmasını ve uluslararası piyasalarda değişim aracı olarak yaygın bir şekilde kullanılmasını hedeflediklerini belirtmişti. Rusya Devlet Başkanı, bu konudaki engellerin kaldırılarak sürecin hızlandırılmasını istiyor.

Petrol ve türevlerinin değişiminin en geç 2007 yılında Ruble üzerinden yapılması hedefleniyor. 2007 sonrasında diğer ürünlerde de ruble üzerinden işlem yapılmaya başlanacak. Ruble ile ticaretin başlaması ile birlikte Rubleye talep artacağını belirten uzmanlar, bu durumun rublenin konvertibilitesinde başarı sağlanmasında gerçekçi bir adım olacağını belirtiyorlar.

Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ruble Temmuz ayından itibaren uluslararası piyasalarda tam konvertibil hale gelecek.

Rublenin konvertibilitesi konusunda basının sorularını cevaplayan Rusya Maliye Bakanı Alexei Kudrin, tüm çalışmaların hızla devam ettiğini ve hedeflerin reel olarak gerçekleşebileceğini belirtti. Kudrin, konunun başarılı bir şekilde uygulamaya konulabilmesi için de Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası'nın koordineli bir şekilde çalışmalar yaptığına işaret etti.

Kudrin, geçen ay yaptığı açıklamalarda da Ruble'nin konvertibilitesinin yüzde 2-3 arasında bir enflasyon etkisi yapabileceğini belirtmişti. Bakan, petrolün tüm dünya piyasalarında Euro ya da Pound üzerinden değil dolar üzerinden işlem gördüğünü ve bunun uluslararası piyasalarda kolaylık sağladığını ifade ederek, Rusya'nın petrol ve türevlerinin Ruble üzerinden ihracatını yapacaksa buna aşamalı olarak geçilmesini önerdiklerini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious