Rusya, Türkiye ve Irak'ı uyardı

Rusya, Türkiye ve Irak'ı uyardı.7687
  • Giriş : 24.02.2008 / 12:40:00

Türkiye'nin Kuzey Irak'ta bulunan PKK terör örgütüne yönelik kara harekatına karşı Rusya'dan itidal çağrısı geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Moskova ilk defa Irak'ı da uyararak "Topraklarında başka ülkelere terör saldırısı gerçekleştiren oluşumlara müsaade etme" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın internet sayfasında yayınlanan açıklamada akut hale gelmiş sorunlarda askeri yolların çözüm yolu olarak görülmesinin sorunu daha da kötüye götürebileceği hatırlatılarak, yeni komplikasyonların oluşabileceğine dikkat çekildi.

Sorunların çözümünde uluslararası hukukun ilkelerine uyulması gerektiğini defalarca söylediklerini belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mihail Kamunin, "Türk tarafının dikkatini sorunları ile kompleks hale gelen bölgede askeri operasyonların yeni komplikasyonlara neden olacağına çektik. Bu konu son olarak Türkiye Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Moskova ziyaretinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüşmesinde de gündeme geldi" hatırlatmasında bulundu.

Kamunin, taraflar arasında sorunların çözümünde siyasi çözüm yollarının gerekliliğine işaret ederek, "Irak'ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmalı. Bu tüm bölgenin istikrar ve güvenliğinin garantisidir." dedi.

Sözcü "En az bunun kadar önemli olan bir diğer konunun da bir ülkenin kendi topraklarını başka ülkelere terör saldırısı gerçekleştirecek oluşumlara izin vermemesidir" diyerek Irak hükümetini uyardı.

Moskova'nın Türkiye-Irak sınırında yaşanan son gelişmeleri dikkatle izlediğini belirten Kamunin, "Türkiye'de yasaklı PKK militanlarının bulunduğu Irak'ın kuzey kesimine Türk ordusunun gerçekleştirdiği askeri operasyonu takip ediyoruz. Elimizdeki bilgileri değerlendirdiğimizde Türkiye'nin bölgeye sevk ettiği asker sayısı 10 bini buluyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious