Rusya, Türkleri şikayet edecek

Rusya, Türkleri şikayet edecek.15184
  • Giriş : 24.11.2008 / 18:40:00

Rusya Türk vatandaşlarını İnterpol'e şikayet etmeye hazırlanıyor. Peki Rusya'nın iddiaları neler?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya Türk vatandaşlarının kendilerine karşı savaştığını iddia etti. Rusya'ya göre Gürcistan ile Ağustos ayında girilen kısa süreli savaşta kendi güçleriyle çatışmaya giren yabancılar arasında Türk vatandaşlar da vardı.

TÜRKLER RUSLAR'A KARŞI SAVAŞTI

Rusya Genel Savcılık Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandır Bastriykin, St. Petersburg kentinde düzenlenen bir konferansta, Gürcistan saflarında hangi ülke vatandaşlarının Rusya'ya karşı savaştığı yolundaki gazetecilerin sorusuna, "Amerika, Çek Cumhuriyeti, Çeçenistan, Baltık ülkeleri, Ukrayna ve Türkiye" yanıtını verdi.

Bastriykin, Gürcistan saflarında savaşan yabancı ülke vatandaşlarıyla ilgili ellerinde delil bulunduğunu ve söz konusu ülke vatandaşlarının sayısının çok düşük olduğunu belirterek, "Bunlar genel olarak destek görevlerini yerine getirdiler. Bunlardan bazıları Gürcü Silahlı Kuvvetlerini eğitti. Ayrıca bunların arasında biri Ukrayna'dan, diğeri Letonya'dan iki keskin nişancı vardı" dedi.

YABANCILARIN OLMASI SUÇTUR

Yabancı savaşçıların saldırıda yer almasının suç olduğunu kaydeden Bastriykin, bu konuyu Interpol yetkilileriyle yapacakları bir toplantıda gündeme getireceklerini söyledi.

Gürcistan Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Kaka Lomaia da Reuters haber ajansına konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Böylesine saçma açıklamalarla ilgili yorumda bulunmak son derece güç. Yasal olarak sadece Gürcistan vatandaşları Gürcü ordusunda yer alabiliyor. Ağustos ayındaki çatışmalarda dünyanın neredeyse yarısının askerlerinin ordumuzda yer aldığı yönündeki açıklamalar, barışçıl halkı öldürmelerini haklı göstermeye çalışan Rus yönetiminin fantezisinden ibaret" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*