Rusya, Ukrayna'ya gazı verdi

Rusya, Ukrayna'ya gazı verdi.28036
  • Giriş : 05.03.2008 / 20:24:00

Rusya ve Ukrayna'nın Kiev'e gaz akışının yeniden sağlanması konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ukrayna devlet petrol ve gaz şirketi Naftogaz'dan bir yetkili tarafından yapılan açıklamada, ''Ukrayna topraklarındaki Rus transit boru hatlarındaki işlem tam kapasite yapılmakta. Ukraynalı tüketiciler için getirilen tüm kısıtlamalar da kaldırılmış durumda'' dedi.

Rusya'nın 600 milyon dolarlık borcunu ödemediği için Ukrayna'ya gönderdiği gazın yarısında fazlasını dün kesmesi Avrupa ve Washintong'da enerji sevkıyatının güvenliği konusunda endişeye yol açmıştı. Avrupa yüzde 25'lik gaz ihtiyacını Rusya'dan karşılarken, Rus gazının büyük bölümü Ukrayna üzerinden Avrupa'ya gönderiliyor.

Gazprom Sözcüsü Sergey Kupriyanov da Moskova'da yaptığı açıklamada, Ukrayna ile anlaşmaya vardıklarını belirterek, anlaşmanın Gazprom Başkanı Aleksiy Miller ve Naftogaz başkanları arasında yapılan telefon görüşmelerinin ardından sağlandığını söyledi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki kriz sırasında, Gazprom'un Ukrayna'nın iç tüketimi için Avrupa'ya giden gazdan aldığı iddiasını Naftogaz yetkilileri kabul etmeyerek batıya karşı tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini savundu.

AB ve ABD iki tarafa anlaşmazlığa barışçıl çözüm bulmaları çağrısında bulunmuşlardı.

Gazprom, dün akşam saatlerinde Ukrayna'ya gönderilen gazın miktarında yüzde 50'nin üzerinde kesinti yaparken, 600 milyon dolarlık borç konusu çözülünceye ve 2008 yılı sözleşmesi imzalanıncaya kadar vanaları açmayacağını açıklamıştı.

Orta Asya cumhuriyetlerine ziyarette bulunan Ukrayna Devlet başkanı Viktor Yuşçenko, ülkeleri üzerinden Avrupa'ya giden gazın iki ülke arasındaki anlaşmazlıktan etkilenmeyeceğini belirterek, gaz konusundaki müzakereleri yürütme yöntemini eleştirdiği Başbakan Yuliya Timoşenko'ya Moskova ile görüşmeleri yeniden başlatması talimatı vermişti.

Yuşçenko, 12 Şubat'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova'daki görüşmesinde gaz konusunda anlaşmaya varmış ve aracı şirketlerin tamamen ortadan kaldırılması konusunda mutabık kalmışlardı.

Ancak, Yuşçenko ve Putin görüşmesinde varılan anlaşma, Timoşenko'nun Moskova ziyareti sırasındaki görüşmelerde yeniden çıkmaza girmişti.

Alfa Bank'ın Moskova merkezinde görevli gaz ve petrol uzmanı Konstantin Batunin, ''Ukrayna Devlet başkanı ve yeni Başbakanı arasında bir koordinasyonsuzluk var'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious