Rusya - AB müzakereleri başladı

Rusya - AB müzakereleri başladı.21721
  • Giriş : 26.06.2008 / 22:25:00

Rusya ve AB, Sibirya'da yapılacak olan zirvede, ilişkilerde yeni bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor. Ancak ortaya çıkan yeni bir ticari anlaşmazlığın müzakerelere gölge düşürebileceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AB liderleri, bugün Rusya-AB zirvesi için Sibirya bölgesindeki petrol zengini Hanti-Mansiisk kentine geldi.

Rusya ve AB arasında yeni bir pakt kurmak için yapılacak zirve, birliğin doğu Avrupalı yeni üyelerinin Moskova ile enerji ve ticari alanda yaşadığı anlaşmazlıktan dolayı koyduğu veto yüzünden 18 ay gecikmeli gerçekleştirilebiliyor.

Yeni üyelerinin vetolarının aşılması üzerine Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun da aralarında bulunduğu AB yetkilileri, bugün Sibirya'ya geldi.

AB, enerji ihtiyacının yüzde 25'ini Rusya'dan karşılarken, AB de Rusya'nın en büyük ticari ortağı durumunda. AB-Rusya arasında yeni pakt oluşturma müzakerelerindeki iyimser hava, Finlandiya'nın bugün kereste ihracatı üzerindeki gümrük vergilerini artıran Rusya'ya misillemede bulunacağı açıklaması üzerine dağılmış görünüyor.

Finlandiya, Rusya'nın gümrük vergilerini artırmasının hammadde ithalatını Rusya'dan yapan Finli kağıt üreticilerini zor durumda bıraktığını açıkladı. AB liderleri, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile yarınki müzakerelerden önce bu akşam yemekte biraraya gelecek.

Rusya-AB arasında geçen yıl Vladimir Putin'in devlet başkanlığı sırasında yapılan son zirve, Almanya Başkanı Angela Merkel'in, Rusya'daki muhalif gösterilerin şiddet kullanılarak dağıtılmasına yönelik eleştirileri nedeniyle gergin bir havada yapılmıştı.

Brüksel'den gelen bir diplomat, Medvedev'in yolsuzlukla mücadele ve hukukun üstünlüğünü güçlendirme konusundaki açıklamalarına atıfta bulunarak, bu yıl görüşmelerin geçen yıldan beri çok büyük bir ilerleme sağlanamamasına karşın "nezaketin daha fazla egemen olacağı" bir havada yapılacağını belirterek, "Yeni bir başkan, istekleriyle yeni bir pozisyonda. Bizim de bu siyasal amaçlarını nasıl yaşama geçirmek istediğini anlamamız gerekiyor" dedi.

AB, Avrupalı yatırımcıların Rusya'daki enerji sektörüne daha fazla girmesine izin verilmesini istiyor ve bunun enerji tedarikinin güvence altına alınmasındaki en önemli unsur olduğunu savunuyor.

Rusya da bunun karşılığında Rus şirketlerinin Avrupa piyasalarına daha geniş biçimde girmesi için ayrıcalıklar istiyor.

Taraflar arasında, özellikle insan hakları, ticaret ve rekabet tanımları konusunda da son derece ciddi farklılıklar bulunuyor. AB liderlerinin, Sibirya'daki müzakereler sırasında, Rusya'nın Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgelerine verdiği destek konusunda duydukları kaygıyı da dile getirmeleri bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious