Rusya: ABD sözünde durmadı

Rusya: ABD sözünde durmadı.7687
  • Giriş : 19.03.2008 / 10:59:00

Rusya Dışişleri Bakanlığı iki gündür Moskova'da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates'in önceki gün akşam yazılı olarak vereceklerini söyledikleri teklif paketini vermediklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mihail Kamynin yaptığı açıklamada, "Önceki gün verilen söze rağmen, Amerikan tarafından herhangi yazılı bir belge almadık." dedi. ABD'li bakanlar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve yeni seçilen başkan Dmitri Medvedev'le yaptıkları görüşme sonrası Washington'un yeni teklifini yazılı olarak ileteceklerini açıklamıştı.

Önceki gün gerçekleşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Anatoly Serdyukov'la 2+2 şeklindeki zirvede bakanlar 'füze kalkan sistemi' ve 2009 Aralık ayında süresi dolacak START-1 olarak bilinen 'nükleer silahlarda indirim anlaşmasında uzlaşı sağlayamamışlardı. Görüşmelerin faydalı ve önemli olduğuna değinen bakanlar müzakere sürecinin devam etmesini istemişlerdi.

Kasım 2007'de bir araya gelen bakanlar yine yazılı metin krizi yaşamıştı. ABD'den uzunca bir süre yazılı cevap bekleyen Moskova, daha sonra gönderilen metnin müzakere edilenle uyum içinde olmadığını açıklamıştı. Rice önceki gün gerçekleşen görüşmede Kasım görüşmeleri ve yazılı metin arasında bir kısım uyumsuzlukların olabileceğini itiraf etmişti.

ABD'nin İran tehlikesine karşı doğu Avrupa'ya yerleştirmeyi planladığı füze savunma sistemlerini kendi ulusal güvenliği açısından tehdit olarak gören Moskova, Doğu Avrupa'ya yerleştirecek füze savunma sitemlerine şiddetle karşı çıkıyor. NATO'nun genişlemesi, Kosova sorunu, Irak'ın işgali, İran ve Kuzey Kore nükleer sorunları gibi biriken sorunlar eski düşman ülkeler arasında güvenlik alanında temel sayılabilecek anlaşmaların yenilenmemesi ile yeni bir kriz dönemine taşınıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious