Rusya Başbakanı Putin Türkiye'ye geliyor

Rusya Başbakanı Putin Türkiye'ye geliyor.10841
  • Giriş : 19.05.2009 / 10:34:00

2004 yılından bu yana sekiz kez bir araya gelen Erdoğan ve Putin, en son hafta sonu Rusya'nın Karadeniz sahilindeki sayfiye kenti Soçi'de görüşmüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Iki lider, enerji, Yukarı Karabağ ve Avrupa güvenliği ile ilgili konuları ele almıştı.

Rusya Başbakanı Putin, Başbakan Erdoğan'ın hafta sonu Soçi'ye gerçekleştirdiği ziyarete karşılık olarak gelecek ay Türkiye'ye geliyor. Ziyaretin ana gündem maddesinin enerji olması bekleniyor. Rus Kommersant gazetesi özellikle Güney Akım'ın Karadeniz'in altından döşenecek boru hatları ile ilgili Rusya'nın, Ankara'nın desteğine ihtiyacı olduğunu yazdı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'nın Karadeniz şehri Soçi'ye gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, Rusya Başbakanı Vladimir Putin de gelecek ay iade-i ziyarette bulunacak. Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı, Putin'in Erdoğan'ın davetine olumlu cevap verdiğini ve ziyaretin önümüzdeki ay gerçekleşeceğini söyledi.

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) ve Moskova Devlet Üniversitesi Asya-Afrika Ülkeleri Enstitüsü tarafından düzenlenen Ortaklık Stratejisi Yuvarlak Masa toplantısında bir konuşma yapan Akıncı, iki ülke ilişkilerinin tarihi ve günümüzdeki durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ile Rusya arasında 1939 ile 1965 arasında tek bir üst düzey ziyaret olmadığına dikkati çeken Akıncı, özellikle Başbakan Erdoğan ve Rusya Başbakanı Putin'in son 5 yılda 8 kez bir araya geldiklerini hatırlattı. Akıncı, "Putin, önümüzdeki ay Türkiye'yi ziyaret edecek. Öteki ziyaretleri saymıyorum bile. Cumhurbaşkanı'mız şubatta Rusya'ya geldi ve bu yüksek seviyedeki ziyaretlerin, algılamaların değişmesinde büyük etkisi var." dedi.

GÜNEY AKIM'DA ANAHTAR TÜRKİYE

Rusya'da yayınlanan Kommersant gazetesi, Putin-Erdoğan görüşmesinde gündemin enerji olduğunu, özellikle Güney Akım'ın Karadeniz'in altından döşenecek boru hatları ile ilgili Rusya'nın, Ankara'nın desteğine ihtiyacı olduğunu yazdı. Boru hattının Türkiye ya da Ukrayna'dan birinin ekonomik bölgesinden geçeceğini kaydeden gazete, Ukrayna'nın teorik olarak tercih edilmeyeceğini, Türkiye ile bu konuda uzlaşı aranacağını belirtti. Büyükelçi Akıncı da yaptığı değerlendirmesinde, "Bu konuda müracaat var, değerlendiriliyor. Türkiye veya Ukrayna'nın rakip olmasına gerek yok. Önümüzdeki dönemde bu konular değerlendirilir." ifadelerini kullandı.

Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı, gümrüklerde yaşanan soruna da değindi. "Geçen yıl 16 Temmuz tarihinden başlayarak tüm Türk malları gümrüklerde titizlikle kontrol ediliyor. Bazı mallar gümrükte uzun süre bekletiliyor. Bunun nedenini anlamak zor." diyen Akıncı, bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti. Tarım ürünlerinin ihracı ile ilgili gerekli tedbirlerin alındığını ifade eden Akıncı, bu yıl herhangi bir yasaklama beklemediklerini söyledi.

Ankara, Minsk sürecine vurguyu tekrarladı

Türkiye-Azerbaycan-Ermenistan hattında diplomasi trafiğinin hızlandığı bir dönemde Ankara, dün önemli bir yetkiliyi ağırladı. Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ sorununun çözümü için çalışan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu'nun Fransız Eşbaşkanı Büyükelçi Bernard Fassier, Ankara'da temaslarda bulundu. Fassier'in ziyareti Erivan ve Bakü temaslarının ardından gerçekleşti. Fassier, Dışişleri Müsteşarı Ertuğrul Apakan ile görüştü. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Fransız temsilci Karabağ'a ilişkin son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Bölge hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Ankara ise Minsk sürecine verdiği desteği vurguladı.

Fransız eşbaşkanın Ankara'da üst düzey kabul görmemesi dikkat çekti. Ermenistan'da Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ve Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan tarafından kabul edilen Fassier, Ankara'da sadece Müsteşar Apakan ile görüştü. Geçtiğimiz hafta da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, New York'ta Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'le görüşmüştü. Davutoğlu'nun Kouchner'den Minsk Grubu'nun daha aktif rol almasını istediği öğrenildi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*