Rusya: "Bölgedeki rolünüzü takdir ediyoruz"

Rusya:
  • Giriş : 18.02.2008 / 15:59:00
  • Güncelleme : 19.02.2008 / 15:58:59

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, yarın Rusya'nın başkenti Moskova'ya gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ziyaret öncesi, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'yi de yakından ilgilendiren konularda görüşlerini açıkladı.

Kosova'nın bağımsızlığı, Washington'ın Doğu Avrupa'ya füze kalkanı yerleştirme planları ve enerji güvenliği... Pek çok konuda Batı'yı karşısına almaktan çekinmeyen Rusya, bugünlerde yine dünya siyasetinin merkezinde...

Ankara Kulisi programı yapımcısı, Radikal gazetesi yazarı Murat Yetkin'e konuşan Rusya'nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya-Türkiye ilişkilerinde ekonomik bağlara, enerji işbirliğine, Irak ve İran konusundaki ortak hassasiyetlere dikkat çekti.

Irak:
Irak'ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini söyleyen Lavrov, "Kürt bölgesinin, hangi grup nedeniyle olursa olsun, şiddet olaylarında yer almasını kınıyoruz. Iraklı Kürt liderlerin de Kuzey Irak topraklarının şiddet olaylarında kullanılmaması için sorumluluklarını yerine getireceğini umuyoruz" dedi.

İran:
Lavrov İran konusunda ise, "Kimsenin İran'ın nükleer programındaki mevcut sorunların güç kullanımı ile çözebileceğini düşündüğünü zannetmiyorum. Bölge ülkeleri de dahil olmak üzere, hepimiz, müzakere edilebilir çözüm için çabalarımızı artırmalıyız. Türkiye'nin bu konuda çok da göz önüne çıkmayan, ancak önemli bir rol üstlendiğini biliyorum" ifadesini kullandı.

Lavrov, Rusya'nın Türkiye'nin bölgedeki rolünü takdir ettiğini belirtti.

Enerji:
Lavrov, Rusya'nın enerji konusunda güvenilir bir ortak olduğunun da altını çizdi.

Rus şirketlerinin nükleer enerji projelerinde Türkiye'ye yardıma hazır olduğunu vurgulayan Lavrov, Rusya'yı devre dışı bırakan ve Rusya'nın Orta Asya gazı üzerindeki kontrolü nedeniyle zora giren Nabucco boru hattı projesi için, "Bizim ideolojik bir yaklaşımımız yok. Gerekli gaz sağlanabilirse, Nabucco Avrupa'nın doğalgaz güvenliğini artırır" dedi.

Kosova:
Lavrov, Kosova'nın bağımsızlığı tartışmalarında Rusya Devlet Başkanı Putin'in gündeme getirdiği Kuzey Kıbrıs benzetmesine de açıklık getirdi.

Rus Bakan, "Hem Kosova hem Kıbrıs'ta uluslararası hukuka saygı çağrısı yapıyoruz. Bu da, toplumların uzlaşmasına dayanan çözümleri öngörüyor" diye konuştu.

Kıbrıs:
Kıbrıs konusunda BM girişiminin yeniden ivme kazanacağı sinyalini veren Lavrov, "2006 yazında BM Genel Sekreteri'nin temsilcisi Sayın Gambari, Kıbrıslı Türkler ve Rumlar tarafından reddedilmeyen bir rapor hazırladı. Bu bize umut verdi. Taraflarla temaslarım, Gambari'nin önerileri doğrultusunda ilerlemeye başlanabileceğini

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious