Rusya 'çekildik' dedi ama ABD inanmadı

Rusya 'çekildik' dedi ama ABD inanmadı.11510
  • Giriş : 22.08.2008 / 21:28:00

Rus birlikleri Gürcistan'da bağımsızlığını ilan eden G.Osetya sınırındaki Gori ve çevresinden çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gürcü polisi, Rus birliklerinin bölgeden Güney Osetya içlerine doğru çekilmesinin ardından Gori kentine girdi. Gürcistan'ın doğu ve batı koridorunu birbirine bağlayan Batum-Tiflis otoyolu tamamıyla trafiğe açıldı.
Öte yandan, Rus barış gücü askeri alınan ek güvenlik önlemleri çerçevesinde, Gori'nin yaklaşık 7 kilometre dışındaki kontrol noktasında durmaya devam ediyor.

Rus uçaklarının bombardımanı yüzünden günler öncesinden boşaltılan Gori kentinde ise durum oldukça sakin görünüyor.

AA muhabiri, Gori kent merkezinde Gürcü polisi ve Gürcü askerlerinin bulunduğu ve yavaş yavaş denetimi ele almaya başladığını aktardı.
Bununla birlikte, Gürcistan İçişleri Bakanlığı, Rusların, Gürcistan'dan çekilme işlemini tamamlamadığını açıkladı.

Bakanlığın sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Rus askerlerinin hala birçok Gürcü kentinde bulunduğu belirtildi.

"Rus çekilmesi tamamlanmadı, başta Poti ve Senaki'de olmak üzere Rus askerleri birçok Gürcü kentinde bulunuyor" diyen sözcü, bu açıklamasıyla Rusya Savunma Bakanlığının açıklamasını yalanlamış oldu.

Rusya Savunma Bakanlığı, çekilme işleminin tamamlandığını, Gürcistan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya sınırındaki güvenlik kuşağındaki kontrol noktalarında bulunacak askerlerin de görevine başladığı duyurmuştu.

ABD İNANMIYOR

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Moskova'nın, Gürcistan'daki Rus askerlerinin geri çekilme işleminin tamamlandığı açıklamasına rağmen kendilerinin ise hala önemli bir çekilme hareketinin açık işaretini görmediklerini kaydetti.

Pentagon sözcüsü Bryan Whitman, Rusya'nın açıklamasıyla ilgili bir soruya, ''Sabah ne söylediysem, durum hala aynı'' karşılığını verdi.
Whitman, daha önceki açıklamasında, Gürcistan'daki Rus askeri hareketliliğinin az olduğunu, büyük bir çekilme olduğu yönünde açık bir kanıt bulunmadığını ifade etmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı akşam saatlerinde, Gürcistan'daki takviye Rus askerleri birliklerinin geri çekilme işleminin tamamlandığını bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*