Rusya çözüm arıyor!

  • Giriş : 25.10.2006 / 00:00:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nüfus sorunu çözme çabaları çerçevesinde, yurt dışında yaşayan en az 300 bin Rus'u 2010 yılına kadar ülkeye geri getirmeyi planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya'nın sürdürülebilir bir ekonomi için göçe ihtiyacı olduğunu kaydeden Putin, yeni geleceklerin etnik kökenlerinin de önemli olmadığını belirterek, "Modern dünyada bir ülkenin gücünü ve gelişme potansiyelini ordusu değil, ekonomisi oluşturuyor. Önde gelen Rus şirketleri, etnik orijinlerine bakmadan kalifiye elemanlar getirmeli" dedi.
Putin, tüm göçmenler için yasal prosedürlerin basitleştirilmesi ve sosyal yardımların da 15 ocaktan itibaren artırılması sözü verdi.
Hükümetin Rusça dilini koruma çabalarını da artıracağını kaydeden Putin, hükümetin sadece Rusya içinde değil, eski Sovyet cumhuriyetlerinde de bu konuda çalışmalar yürüteceğini kaydetti.
Rusya, eski Sovyet cumhuriyetlerinden özellikle Baltık ülkeleriyle Rusça eğitim konusunda sık sık karşı karşıya gelirken, Putin'in en büyük müttefiklerinden Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Kazak parlamentosuna Latin alfabesine geçiş konusunu görüşme talimatı verdi.
Nazarbayev, Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçme zamanının geldiğini, ancak okullarda Kazakça, Rusça ve İngilizce eğitiminin sürdürüleceğini söyledi.
Federal Göç Başkanı Konstantin Ramadanovski de Putin'in açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, 50 bin Rus'un ülkeye gelecek yıl sonuna kadar geri dönmesini sağlamak için 200 milyon dolar harcayacaklarını belirterek, 2007'den sonraki yıllar için de hedeflerinin en az 100 bin Rus'un geri dönmesini sağlamak olduğunu kaydetti.
Ramadanovski, Rusya'nın 89 bölgesinden 12'sine yönelik göçü teşvik için Rusların yoğunlukla yaşadığı ülkelerde irtibat büroları açacaklarını sözlerine ekledi.
Sovyetler Birliğinin çökmesinden sonra Ruslar Batı ülkelerine göç ederken, sadece Almanya'da yaklaşık 200 bin Rusun yaşadığı tahmin ediliyor.
Rusya'nın nüfusu son 14 yılda 149 milyondan 142 milyona düşerken, BM, yılda 700 bin kişi azalan Rusya'nın 2050 yılındaki nüfusunun 80-100 milyon arasında olacağının tahmin edildiğini açıklamıştı.
Sibirya ve Uzak Doğu bölgesi, Rusya'nın nüfus yoğunluğunun en düşük olduğu yerleri oluştururken, bu bölgede yaşayan birçok kişi, "Çin'in bu bölgeleri işgal edeceği" korkusu taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious