Rusya'dan İran'ı kızdıracak açıklama

Rusya'dan İran'ı kızdıracak açıklama.13676
  • Giriş : 28.05.2018 / 15:23:00

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, İran'ı kızdıracak açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin Suriye politikasına değindi ve Suriye'nin güney sınırları bölgelerinde sadece bu ülkenin askeri bulunması gerektiğini söyledi.

Moskova’da Mozambik Dışişleri Bakanı ile görüşmesinden sonra Suriye’de İsrail-İran gerilimini azaltacak önerisini açıklayan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Biz çok önceden Suriye’nin güney sınırlarında da çatışmasızlık bölge oluşturulması için çalışmalar yaptık. Bu plan, bölgede Suriye hükümet güçleri dışında başka dış ülke varlığının bırakılmaması öngörülüyordu. Dolayısıyla bu planın yol haritası iki yönlü yol olarak çalıştırılarak tüm yabancı varlık kaldırılmalı” dedi.

Lavrov yaptığı bu açıklamayla bir yandan Suriye güneyinde Ürdün sınırındaki ABD kuvvetlerini, diğer taraftan İran milislerinin de İsrail sınırına yakın bölgelerden çekilmesi gerektiğini ima etmiş oldu.

Rusya, özellikle ABD’nin muhaliflere askeri eğitim verdiği El-Tanf kampının bir an önce kapatılmasını Washington’dan talep ediyor. İsrail ise "İran'ın Suriye'de kök salmasına kesinlikle izin vermeyiz" tavrı sergiliyor.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*