Rusya Dışişleri Bakanı yarın Ankara'ya geliyor

Rusya Dışişleri Bakanı yarın Ankara'ya geliyor.12073
  • Giriş : 30.06.2008 / 09:32:00

Rusya'nın yeni Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev'in görevini üstlendiği Mart ayından bu yana ilk defa Rusya'dan Ankara'ya üst düzey bir ziyaret yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, hem Ankara'nın hem de Moskova'nın çok önemsediği bir ziyaret için yarın Türkiye'ye gelecek. Çarşamba günü Ankara'da yoğun görüşmelerde bulunacak olan Lavrov, meslektaşı Ali Babacan'ın yanısına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesi bekleniyor. Lavrov, son olarak 2006 yılının Haziran ayında Türkiye'yi ziyaret etmişti. Ankara'daki Rus kaynakları, Ankara ile Moskova arasındaki siyasi ilişkilerin çok iyi olduğunu belirtirken Lavrov'un ziyareti öncesi Mayıs-Haziran döneminde Moskova, Ankara'ya üç Dışişleri Bakan Yardımcısını gönderdiğini, bu yetkililerin Lavrov'un ziyaretini hazırladığını kaydettiler. Bu arada, Rusya'nın yeni Başbakanı, eski Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in de Lavrov ziyaretini çok önemsediği ifade ediliyor. Putin'in iki hafta önce telefonla dostu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı aradığı, Erdoğan'ı Moskova'ya davet ettiği de kaydediliyor. Lavrov'un Ankara ziyareti gündeminde bölgesel konular ağırlıklı bir madde oluşturacak. Bu çerçevede Rusya'nın çok yakından ilgilendiği İran, Irak, Ortadoğu, Kafkaslar ve Balkanlar ele alınacak.

-KOSOVA, GÜRCİSTAN, ERMENİSTAN

Rus kaynakları, Moskova'nın Türkiye aracılı İsrail-Suriye görüşmelerine destek verdiği belirterek Ortadoğu'daki durumu ve sorunun çözüme yönelik çabalarının Lavrov'un gündeminde olacağını ifade ettiler. Moskova'nın bağımsızlığını tanımayı reddettiği Kosova ve Balkanların da üzerinde durulacağı görüşmelerde Karabağ sorunu ve Türkiye-Ermenistan ilişkileri de ela alınacak. Ermenistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın geçtiğimiz günlerde Moskova'da yoğun görüşmelerde bulunduğunu anımsatan kaynaklar, Lavrov'un Ankara'dan sonra Bakü'yü ziyaret edeceğine dikkat çekerek Lavrov'un Türk muhataplarıyla Karabağ sorununu görüşeceğini belirttiler.

-PKK, KUZEY IRAK Sergei Lavrov'un Ankara'daki görüşmelerinde terörle mücadelesi de gündeme gelecek. Türk tarafının Kuzey Irak'taki PKK'ya yönelik operasyonlara ilişkin bilgi vermesi beklenen görüşmelerin Türkiye ile Kuzey Irak'taki Kürt bölgesel yönetimi arasındaki ilişkilere de değinileceği ifade ediliyor. Nitekim Rusya eski Başbakanı Yevgeni Primakov'un Kuzey Irak'ta Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüştükten sonra 23 Mayıs'ta Ankara'da Cumhurbaşkanı Gül tarafından kabul edildiği anımsatılarak görüşme sırasında Primakov'un Gül'e bazı "mesajlar" ilettiği öne sürülüyor.

EKONOMİK İLİŞKİLER, NÜKLEER SANTRALLER

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile yapılacak görüşmelerde iki ülke arasında hız kazanan ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi arzusu da dile getirilirken özellikle enerji alanındaki işbirliği konusuna ağırlık verilecek. Türkiye'nin nükleer enerji projelerine Rusya büyük ilgi gösteriyor. Nitekim, geçen Mayıs ayında Türkiye-Rusya Karma Ekonomik Toplantısı için Moskova'ya giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in de temaslarında nükleer enerji konusunun önemli bir madde oluşturduğu ifade ediliyor. Güler de Moskova'da iken Türkiye'nin nükleer enerjiden yararlanmak istediğini anımsatarak "Bu alanda Rusya'nın önemli bir birikimi var" demişti. Bu arada, Güler, Moskova'da iken iki ülke arasında başta enerji olmak üzere, tarım, tarım ticaret ve ortak yatırımların geliştirilmesini öngören kapsamlı bir anlaşmanın imzalandığı da anımsatılıyor. Bu arada, Lavrov'un Ankara ziyareti öncesi, Türkiye ile Rusya arasında patlak veren "domates krizi"nin çözüldüğüne de dikkat çekiliyor. Nitekim, Türkiye Tarım Bakanlığı Musteşarı Vedat Mirmahmutoğulları'nın geçtiğimiz günlerde Moskova'ya yaptığı ziyaret sırasında krizi çözen mutabakat zaptının parafe edildiği belirtiliyor. Moskova, Türk domateslerinin "Rus standartları"na uygun olmadığını öne sürerek Türkiye'den domates ithalatını durdurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious