'Rusya Dünya Ticaret Ötgütü üyeliği için hazır değil'

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Washington ile Moskova arasında 'yeni soğuk savaş' benzetmelerine yol açan restleşmelere bir yenisi daha eklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Senatosu Başkan George Bush'a gönderdiği mektupta Rusya'nın DTÖ'ne üye olabilmesi için daha kesin adımlar atmaya zorlanması istenerek, üyelik için gerekli olan şartlarda ilerleme sağlanamadığı iddia edildi. Rusya'nın DTÖ üyeliği için ABD ile sürdürdüğü müzakereler çerçevesinde ABD'nin talep ettiği finans sektörünün uluslararası yatırımlara açılması, telif hakları ve tarımda uluslararası standardizasyonun getirilmesi konularında müzakereler devam ediyordu. Rusya bu konuların tamamının üyeliğin gerçekleşmesi ile birlikte değerlendirileceğini, daha öncesinde yapılacak tek taraflı girişimlerin kendisinin aleyhine işleyeceğini savunuyor.

ABD Senatosu Finans Komisyonu başkanlarından Charles Grassley ve Max Baucus yaptıkları açıklamada Rusya'nın tarım sektöründe uluslararası standartlarda olmadığı ve telif hakları konularında gerekli adımların atılmadığı gerekçesi ile müzakerelerin tıkandığını belirttiler. Rusya'nın DTÖ'ye üyeliğini desteklediklerini belirten senatörler, örgüt üyeliği için gerekli olan düzenlemelerin yapılmasının da zorunlu olduğunu ve Moskova'nın henüz bu adımları tam olarak gerçekleştirmediğini savundular. Senatörler, Rusya'nın yetersiz telif hakları çalışmaları nedeni ile ABD'nin milyarlarca dolar zarara uğradığı ve tarımsal ürünlerde de bilimsel gelişmelerden istifade edilerek gerekli denetim ve standardizasyonun getirilmediğini iddia ediyorlar.

Rusya ABD'nin geciktirme faaliyetlerine karşılık olarak tüm kümes hayvanları için ithalat yetki belgelerini nisan sonu itibari ile askıya aldı. Rusya'ya en fazla kümes hayvanı ihraç eden ülke ABD bu durumdan olumsuz etkilenirken Rusya gerekçe olarak lisansların yenilenmesi ve uluslararası sağlık standartlarına uygun hale getirilmesini söylüyor.

Rusya DTÖ'nün 58 üyesinden sadece üçüyle müzakereleri tamamlayamadı. Diğer 55 ülke ile müzakereleri tamamlayan Rusya, Avustralya ve Kolombiya ile de anlaşmaları tamamlamak üzere. ABD'nin Rusya'nın üyeliğini engellemeye yönelik çalışmaları ince ayarlarla devam ederken Rusya temmuz ayında Sent Petersburg'da gerçekleşecek G- 8 zirvesi öncesi DTÖ üyeliğini tamamlamak istiyordu. ABD senatosundan yapılan son açıklamalarla birlikte Rusya Müzakere Komisyonu Başkanı Maksim Medvedkov yaptığı açıklamada 2006 yılında müzakerelerin tamamlanmasının zor olduğunu belirtti. Duma Sözcüsü Boris Gryzlov da yaptığı açıklamada " DTÖ üyeliğinin ve müzakere sürecinin Rusya'nın faydasına olduğuna inanıyoruz, eğer oluşturulacak üyelik koşulları Rusya'nın aleyhine olacaksa bu sürecin belirli bir sure askıya alınması gerekebilir " dedi.


" RUSYA'NIN ÇIKARLARINA GÖRE HAREKET EDECEĞİZ"


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da yaptığı açıklamada özellikle finans sektörünün uluslararası piyasalara açılmasında Rusya'nın çıkarlarına göre hareket edeceklerini, bu durumun DTÖ için de geçerli olduğunu belirtti. Rusya yürürlükte olan yasalara göre, tek başına yabancı bir bankanın faaliyetlerine izin vermezken yerel bankalarla yapılacak işbirliklerini destekliyor.

Putin de ulusa sesleniş konuşmasında ABD'yi, farklı konuları ekonomik ilişkilerle birlikte değerlendirerek Rusya'ya karşı baskı uygulamakla suçlamıştı. Putin açıklamasında Rusya'nın kendi çıkarlarını gözetecek bir müzakere yaklaşımı gerçekleştirdiğini belirterek, DTÖ üyesi bir çok ülkeden Rus ekonomisinin daha açık ve şeffaf olduğunu savundu.

1995 yılında DTÖ'ne dönüştürülen Tarifeler ve Ticaret Genel Anlaşmaları (GATT) 1948 yılında ilk çalışmalarına verimli bir uluslararası ticareti organize etmek amacı ile kurulmuştu. Üyelik başvurusunda bulunan bir ülkenin tüm üye ülkelerle tek tek müzakere sürecini tamamlaması gerekiyor. Rusya 1993 yılından bu yana örgüte üye olabilmek için üye ülkelerle müzakerelere devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious