Rusya: Dünyayı ABD'den koruma yükümlülüğümüz yok

Rusya: Dünyayı ABD'den koruma yükümlülüğümüz yok .12067
  • Giriş : 13.11.2007 / 12:53:00
  • Güncelleme : 13.11.2007 / 12:59:08

Rusya Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski, Rus Silahlı Kuvvetlerinin dünyayı ABD'den koruma gibi bir yükümlülüğünün olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baluyevski, İngilizce yayın yapan "Russia Today" televizyonuna verdiği röportajda, "Dünya ABD'nin sinsi planlarına karşı Rusya'nın kendisini koruyacağına güvenebilir mi?" şeklindeki soruya, "Bugün Rus Silahlı Kuvvetlerinden korkmaya gerek yok. Ayrıca ben Rus ordusunun dünyayı Amerikalıların şerrinden koruma gibi bir yükümlülüğü olduğuna inanmıyorum" karşılığını verdi.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'nı (AKKA) askıya alan bir kararı onayladığını hatırlatan Baluyevski, Rusya'nın artık mevcut silah ve askeri malzeme sınırlandırmasına bağlı olmayacağını söyledi.

AKKA'nın Rusya'yı "çok dezavantajlı bir pozisyona" soktuğunu ifade eden Baluyevski, "Rusya için tek taraflı bir anlaşmaydı. Bu tek başına Rusya'nın uyguladığı bir anlaşmaydı" diye konuştu.
Baluyevski, Rusya'nın bu anlaşmayı neden imzaladığı sorusuna, 1990'larda bu anlaşmanın amacının savaşı önlemek olduğunu ve bu amaca etkili şekilde hizmet ettiğini kaydetti.

Rus ordusunda yapılacak değişikliklere de değinen Baluyevski, "Yoğunluğumuzu miktara değil niteliğe vereceğiz. Bu da iyi eğitilmiş, donatılmış profesyonel bir Ordu anlamına geliyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious