Rusya dünyayı küresel ısınmadan kurtaracak

  • Giriş : 31.05.2007 / 10:00:00
  • Güncelleme : 31.05.2007 / 10:15:28

Rus bilim adamları küresel ısınmadan dünyayı kurtaracak yöntemleri bulduklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Bilimler Akademisi Küresel İklim ve Ekoloji Enstitüsü Direktörü Yury İzrail, yeryüzünden 10-14 km yukarıda troposfer tabakasından sonra başlayan ve 50 km yüksekliğe kadar çıkan stratosfer tabakasının içine sulfur karışımlı bir gaz püskürtülmesi gerektiğini söyledi. Rus bilim adamlarına göre bir milyon ton sulfur içerikli sıkıştırılmış gaz püskürtüldüğü zaman güneşten gelen ısı yüzde 0,5 ile yüzde 1 arasında azalacak, bu da hava sıcaklıklarında 1 ile 1,5 derece arasında düşüş sağlayacak.

Hava akımlarının son derece az olduğu stratosfer tabakası içerdiği ozon molekülleri ile güneşten gelen morötesi ışınları soğutarak yeryüzünün belirli bir sıcaklıkta tutulmasını sağlamakta. Yeryüzündeki canlılar açısından yaşamsal öneme sahip olan morötesi ışınların süzülmesini sağlayan stratosfer tabakasının korunması önem arzediyor. Çok büyük hava hareketlerinin olmadığı tabakaya yeryüzünden ulaşan kirli hava bu tabakanın zarar görmesine ve yeryüzündeki ısınmanın kontrol edilemez olmasına yol açıyor.

Ria Novosti haber ajansının haberine göre Izrael, buldukları yöntemin detaylandırılmaya çalışıldığını, uluslararası düzeyde katkı sağlanması halinde uygulanma ihtimalinin artacağını söyledi. Rus bilim adamı, yeni buluşun Kyoto Protokolü gereği küresel ısınma ile yapılması gereken mücadeleye alternatif olmadığını hatırlattı. İzrael açıklamasında, "Kyoto Protokolü ile herhangi bir mücadele içinde değiliz. Bu anlaşmanın yanında bulduğumuz metod da birlikte değerlendirilebilir. Ucuz olan yöntemin değerlendirilmesi gerekir. Bizim metodumuzun yanında başka metotlar da geliştirilebilir." dedi.

Rus bilim adamlarının bulduğu yöntemin daha hızlı ve daha ucuz çözüm önerdiğini savunan direktör, bu projenin istendiği zaman maliyetsiz bir şekilde durdurulmasının ise bir diğer artısı olduğunu söyledi. Enstitü Direktörü önümüzdeki yüz yıl içinde küresel ısınma sonucu sıcaklıkların 2-4 derece arasında artmasının muhtemel olduğunu belirterek bunun kuraklık, sel ve tayfunlara yol açacağını kaydetti. İzrael'e göre sıcaklıkların sadece 2 derece artması Rusya'nın hayvan yoğunluğu ve bitki örtüsünün yüzde 20-30'unu kaybetmesine yol açacak.

Son 120 yılın en sıcak günlerini yaşayan Rusya, küresel ısınma konusunda çözümler üretmeye devam edecek. 35 derecelerin ölçüldüğü Moskova, geçen yılın Mayıs ayına göre yüzde 8 daha sıcak geçerken, St. Petersburg'da da geçen yıla göre sıcaklıklar yüzde 12 mevsim normallerinin üstünde seyrediyor. İzrael Moskova'da görülen son yüzyılın en yüksek sıcaklıklarının küresel ısınma ile doğrudan ilgili olmadığını, bunun sıcaklık dalgalanmaları olarak algılanabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious