Rusya endişeli

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Bağdat'ta Rusya Büyükelçiliğinde çalışan görevlilerin kaçırılmasının el-Kaide terör örgütü ile bağlantısını değerlendirdiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Örgütün duyuru amaçlı kullandığı Mujahidin Şura Konseyi adlı sitede Rus diplomatların el-Kaide bağlantılı bir grup tarafından kaçırıldığı bilgisi yer aldı. Konu ile ilgili basının sorularını cevaplayan Lavrov, Rus diplomatları kaçıranlara çağrıda bulunarak, diplomatların hangi ülkeyi temsil ettiğini tekrar düşünmelerini ve rehineleri bir an önce serbest bırakmalarını istedi. Bakan, Irak'ta istikrarın yeniden kazanılması için çaba sarfeden Rus diplomatlara zarar vermenin adil olmadığını, bu durumun istikrarsızlığı artırarak Irak halkının aleyhine gelişmeleri tetiklediğini ifade etti.

3 Haziran'da diplomatların aracına yönelik kimliği belirsiz kişiler tarafından düzenlenen saldırıda bir Rus diplomat öldürülürken diğer dört diplomat da kaçırılmıştı. El-Kaide bağlantısının duyurulduğu site bilgisi dışında diplomatlardan herhangi bir haber alınamıyor. Şimdiye kadar kaçıranlar da rehinelerin salıverilmesi için fidye ya da başka taleplerde bulunmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious