Rusya Ermenileri için 'umut verici' gelişme

Rusya Ermenileri için 'umut verici' gelişme.11598
  • Giriş : 24.04.2009 / 21:57:00

Rusya Ermenileri Birliği Başkanı Ara Abramyan, sözde soykırım anısına Rus İtar-Tass haber ajansında bir basın toplantısı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Toplantıda Türkiye'nin sözde soykırımı kabul etmesi gerektiğini söyleyen Abramyan, Türkiye-Ermenistan arasında başlayan diyalogun da umut verici ve sevindirici olduğunu belirtti.

Abramyan, "Biz bu gelişmeleri destekliyoruz. Biliyorsunuz Ermenistan ve Türkiye 'yol haritasını' hazırladılar. Umuyoruz ki, bugün karşımızda duran sorunların çözümüne bu harita yardımcı olacaktır. Türkiye Cumhurbaşkanı geçtiğimiz yıl Ermenistan'ı ziyaret etti. Bu yıl da Ermenistan Cumhurbaşkanı Türkiye'yi ziyaret edecek. İreliye dönük belirli adımlar vardır ve biz de bunu destekliyoruz. Tekrar ediyorum, iki ülke arasındaki diyalog var olan sorunların çözümü açısından umut verici." şeklinde konuştu.

"SINIRIN AÇILMASI ERMENİSTAN EKONOMİSİNİ CANLANDIRIR"

Abramyan Ermeni-Türk sınırının açılması durumunda Ermenistan ekonomisinin gelişeceğini vurguladı. Abramyan, "Türkiye'nin ekonomik potansiyeli Ermenistan'dan daha fazla. Sınırın açılması Ermeni ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayacak. Bu Ermenistan'ın dış dünya ile bağlantısı açısından önemli bir kazanım olacak. Bugün Ermenistan'a yönelik ticari faaliyetler Gürcistan üzerinden yapılıyor. 20 yıldır Ermenistan izolasyon ortamında yaşıyor. Sınırın açılması ise ülke ve bölgede istikrarın sağlanmasına önemli katkısı olacak." dedi. Abramyan'a göre, Erivan hiçbir önkoşul olmaksızın Türkiye ile ilişkilerinin normalleştirilmesinden yana olduğunu, defalarca ifade etmiş bulunuyor.

Türkiye'nin 1915 olayları ile ilgili tanıma yönünde bir politika değişikliğine gitmesi gerektiğini savunan Ermeni diaspora lideri şu iddialarda bulundu: "Bizler için soykırımın tanınması, öncelikle bölgedeki Ermenilerin güvenliği anlamına geliyor. Buna ilişkin binlerce kanıt, tanık ve belge var. Bu tarihi bir gerçek. Bu hukuk meselesidir. Her yıl soykırımı tanıyan ülke sayısı artıyor. İnanıyoruz ki, yeni ABD yönetimi soykırım gerçeğini tanıyacak. Altını çizerek belirtiyorum; ABD'nin 41 eyaleti bu gerçeği tanımış."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*