Rusya G-8'den çıkarılacağına inanmıyor

Rusya G-8'den çıkarılacağına inanmıyor.8515
  • Giriş : 03.07.2008 / 16:50:00

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Rusya'nın G-8'den çıkarılabileceği yönündeki önerilerin ciddiye alınamayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Medvedev, G-8 üyesi ülkelerin gazetecilerine verdiği röportajda, ABD Başkan adayı Amerikalı senatör John McCain'in Rusya'nın G-8'den atılması çağrısıyla ilgili soruları cevapladı.

Rus lider, "Rusya'nın dışlanmasını öngören herhangibir girişimin basitçe gayri ciddi olduğu son derece açıktır" dedi.

G-8'in sadece birileri isteyip ya da istemediği için var olmadığını kaydeden Medvedev, "Bunlar (G-8 üyeleri) dünyanın en büyük ekonomileri ve dış politika anlamında en ciddi olanları" dedi.

Rusya ve İngiltere TNK-BP'yi görüşebilir

Rusya Devlet Başkanı Medvedev ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın, gelecek hafta Japonya'da yapılacak G-8 zirvesi sırasında Rus-İngiliz ortaklığına ait TNK-BP konusunu ele alabilecekleri bildirildi.

Medvedev'in Baş Ekonomi Danışmanı Arkadiy Dvorkoviç, Rusya'nın özel bir şirketin hissedarları arasındaki çatışmaya devletin müdahale etmemesi gerektiği yönündeki fikrinde ısrar edeceğini söyledi.

TNK-BP hissedarları arasındaki sorunun G-8 zirvesi sırasında gündeme gelmeyeceğini kaydeden Dvorkoviç, "Konu sadece İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve Rusya Devlet Başkanı arasında yapılacak görüşmede ele alınabilir" ifadelerini kullandı.

Rus ve İngiliz yetkililer, iki ülke arasındaki ilişkilerde artan gerginliği düşürmek için Medvedev ve Gordon'un zirve sırasında ilk ikili görüşmelerini yapacağını açıklamışlardı.

TNK-BP'de İngiliz ve 4 Rus ortağı arasında şirketin stratejisi, kontrolü ve yönetimi konusunda çıkan tartışmalar şirket boyutunu aşarak iki ülke gündemine yerleşmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious