Rusya-Gürcistan gerginliği BM'de tartışıldı

Rusya-Gürcistan gerginliği BM'de tartışıldı.16055
  • Giriş : 30.05.2008 / 23:46:00

BM Güvenlik Konseyi'nde, son olarak Gürcistan'a ait bir keşif uçağının düşürülmesinin ardından Gürcistan ile Rusya arasında yeniden alevlenen gerginlikle ilgili gelişmeler ele alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Basına kapalı yapılan ve konsey üyeleri dışında bir tek Gürcistan temsilcisinin bulunduğu toplantıda, Gürcistan'ın Abhazya üzerindeki uçuşlarını ''şimdilik'' durdurma kararı alındığı öğrenildi.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, Gürcistan'ın kararından memnuniyet duyduklarını ve Gürcistan'ın, sözüne sadık kalmasını beklediklerini söyledi, ancak Gürcistan'ın bu uçuşlara ''gerek görmesi durumunda yeniden başlayacağını'' söylemesinden ise rahatsızlık duyduklarını bildirdi.

Çurkin, bu uçuşların Gürcistan ile Abhazya arasında 1994 yılında imzalanan ateşkesi ihlal ettiği görüşünü savundu.

Gürcistan'ın BM Daimi Temsilcisi Irakli Alasania da yaptığı açıklamada, uçuşları durdurduklarını, ancak bu uçuşları tamamıyla kesme sözü veremeyeceklerini anlattı.

Alasania, ''Bölgede aynı tehdidin ortaya çıkması durumunda uçuşlara yeniden başlayabiliriz'' dedi.

BM gözlemci ekipleri tarafından hazırlanan raporda, Gürcistan'ın uçağının 20 Nisan'da Rusya tarafından düşürüldüğü belirtilmiş, ancak bu tür gözlem uçuşlarının bölgede gerginliği artırdığı vurgulanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious