Rusya Gürcistan'a ulaşımı durdurdu

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Rusya Gürcistan'ın casusluk suçlaması ile 4 Rus subayını tutuklaması üzerine ulaşım yollarını ve posta bağlantılarını geçici olarak durdurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Gürcü vatandaşların Moskova'ya çalışmak üzere geldiklerini ve kazandıkları parayı da ülkelerine götürdükleri hatırlatılarak bu durum Gürcistan için önemli bir ekonomik yaptırım olacağı belirtildi. Açıklamada "Havayolu, karayolu, denizyolu, trenyolu ulaşımlarının tamamı durdurulmuştur. Gerekirse ek önelemler de alınacaktır." denildi. Enformasyon Bakanlığı da e-mail bağlantılarının da geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Rusya Parlamentosu Üst Kanadı Başkan Yardımcısı Vyacheslav Volodin de yaptığı açıklamada "Rusya'da 300 binden fazla Gürcü çalışmaktadır. Rusya kendilerine çalışma ve barınma imkanı sağlamıştır. Ancak bunların sadece binde 7'si oturum ve çalışma izinleri ile Rusya'da bulunmaktadır. Tüm bu çalışan Gürcü nüfus Rusya'dan Gürcistan'daki ailelerine çok yüksek miktarda para transferi yapmaktadır." diyerek yaptırımın büyüklüğüne dikkat çekti.

Daha önce Rusya Gürcistan maden suyu ve şarabının sağlıksız olduğu gerekçesi ile ithalatını durdurmuştu. Gürcistan Milli Bankası Başkanı Roman Gotsiridze bu durumun ülkenin GDP'sine yüzde birlik eksi etkisi olduğunu açıklamıştı.

Ekonomik yaptırımların yanında Güney Kafkasya Komutanlığı Gürcistan'da bulunan Akhalkalaki ve Batum üslerinde yüksek alarma geçerek provakasyon durumunda ateş etme emri verdiği belirtiliyor.

Diğer yandan Saakaşvili Batum da düzenlediği basın toplantısında yeni ekonomik yaptırımlardan korkmadıklarını belirtti. Saakaşvili, "Gürcistan Rusya'nın uyguladığı birçok yaptırımın üstesinden gelmiştir. Bunun için yeni yaptırımlardan endişe etmiyoruz." dedi. Rusya'nın Gürcistan'a karşı askeri güç kullanmayacağından emin olduğunu söyleyen Saakaşvili, "Rusya'nın böylesine düşüncesiz bir adım atacağını sanmıyorum." ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious