Rusya Gürcistan'daki üslerini boşaltmaya başladı

Rusya Gürcistan'daki üslerini boşaltmaya başladı.8116
  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Rusya Gürcistan'ın Akhalkalaki bölgesindeki üssünden askeri varlıklarını taşımaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Gürcistan'la yaptığı anlaşma gereği 2008 yılı sonuna kadar bölgedeki Akhalkalaki ve Batum üslerini boşaltmayı taahhüt etmişti. Yetkililerden alınan bilgilere göre Rusya bu yıl sonuna kadar Akhalkalaki üssünü boşaltacak. Rus yetkililer üssün boşaltılması ile ilgili protesto gösterilerinden endişe ettikleri için üssün taşınması ile ilgili net bilgi vermiyor. Buna rağmen bugün sabah başlayan üssün boşaltılması ile ilgili çalışmalarda Rus askeri araçların çıkış yaparken yüz civarında bir grup protesto gösterilerinde bulundu.
Rusya Akhalkalaki üssünü bu yıl sonuna kadar boşaltacağını ve bu sabah da boşaltma çalışmalarına başladıklarını belirtti. Üsten taşınan donanımların Ermenistan'da kurulması planlanan Rus üssüne götürüleceği belirtiliyor. Silahların bir kısmı ve 113 tank ve diğer bazı donanımlar deniz yoluyla Gürcistan'dan Rusya'ya gönderilecek diğer askeri donanımlarla birlikte 35 tank da Ermenistan Gyumri üssüne sevk edilecek. Rusya'nın Gürcistan'daki üsleri boşaltması ile ilgili ilk gelişme 1999 yılında İstanbul'da düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı toplantısında yaşandı. Dünyanın en büyük bölgesel güvenlik teşkilatı olan AGİT toplantısında Rusya'nın Gürcistan'daki askeri üslerini boşaltması ile ilgili karar alınmıştı.

Rusya'nın üsleri boşaltması ile ilgili takvim konusu son günlerde Rusya ile Gürcistan arasında gerginliğe sebep olmuştu. Gürcistan mümkün olan en kısa zamanda üslerin boşaltılmasını isterken Rusya kendi açısından Doğu Avrupa üslerinin hızlı boşaltılması sürecinde yaşanan sorunları yaşamaktan endişe ediyordu. Abhazya ve Güney Osetya sorunları yüzünden de Rusya üsleri hemen boşaltmak istemiyordu. Sofya'da gerçekleşen NATO zirvesinde de kendilerine yapılan baskıdan rahatsız olduklarını ifade eden Rus yetkililer Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO üyeliklerinin gerçekleşmesinin Rus Savunma Planlarının tamamen değiştirilmesi anlamına geleceğini ve bu durumun da Rusya açısından ekonomik maliyet getireceğini belirtmişlerdi. Üslerin boşaltılması ile ilgli Rusya'dan yapılan açıklamada İstanbul Anlaşmasının gereklerini tamamıyla yerine getireceklerini belirtti.

Gürcistan Parlamento Sözcüsü Nino Burdzhanadze de yaptığı açıklamada boşaltma işleminin başlaması ile ilgili gelişmeden duydukları memnuniyeti ifade ederek, "Rusya ile imzaladığımız anlaşma çerçevesinde hareket edilmesinden mutlu olduk." dedi. Eski Sovyetler Birliği ülkesi olan Gürcistan 2004'de gerçekleşen kadife devrimden sonra NATO üyeliği için hazırlanıyor. Önümüzdeki gülerde Bağımsız Devler Topluluğu üyeliğinden de ayrılması beklenen Gürcistan'ın şaraplarına Rusya'nın yasak getirmesi tartışılmaya devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious