Rusya Gürcistan'dan barış gücü dışındaki tüm askerlerini çekti

Rusya Gürcistan'dan barış gücü dışındaki tüm askerlerini çekti .19761
  • Giriş : 15.11.2007 / 16:13:00

Rusya'nın, Sovyetler Birliği'nin dağıldığı 1991 yılından beri Gürcistan'da bulundurduğu barış gücü dışındaki tüm askerlerini çekme işlemini tamamladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rusya Kara Kuvvetleri sözcüsü İgor Kanaşenkov, Rus Vesti-24 televizyonuna yaptığı açıklamada, 150 Rus askeri ve askeri araç taşıyan son konvoyun dün gece yarısı Batum'daki Rus üssünden ayrılarak Ermenistan'a geçtiğini belirtti. Sözcü, ''Askerlerimizi, bize karşı daha düzgün tavrı olan bir ülkede konuşlandırmamız daha iyi'' dedi.

Askerlerin Gürcistan'dan çekilmesine rağmen Gürcistan'ın ayrılıkçı cumhuriyetleri Abhazya'da 2 bin 500 ve Güney Osetya'da ''birkaç yüz''Rus barış gücü askeri bulunmaya devam ediyor.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin hükümeti, Rus barış gücü askerlerini ayrılıkçıları desteklemek ve BM gücünün yerine geçmekle
suçluyor. Rusya ise barış gücü askerlerinin, isyancı cumhuriyetlerle Tiflis arasındaki çatışmalardan sonra 1990'lı yıllarda varılan anlaşmalar yüzünden buralarda bulunduğunu savunuyor.

Saakaşvili, dün yaptığı açıklamada, Rusya'nın ayrılıkçılara desteğini artırmak için Abhazya'ya ek güç olarak onlarca zırhlı araç ve ağır
silahların yanı sıra bölgedeki barış gücü misyonu içinde yer almayan 200 asker gönderdiğini söylemişti.

Rusya Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevskiy ise Rus haber ajansı İtar-Tass'a yaptığı açıklamada, Gürcistan'ın bu iddialarının gerçeği
yansıtmadığını belirtti.Saakaşvili, bu ay içinde Gürcistan'da düzenlenen protesto eylemlerinin arkasında ''hükümetini devirmek isteyen'' Rusya'nın bulunduğunu ileri sürmüştü.

Rus Kara Kuvvetleri sözcüsü Kanaşenkov, Gürcistan'ın bu iddialarına sert bir şekilde tepki göstererek, ''Buradaki askerlerimiz mütemadiyen Gürcü
askeri polisi tarafından gözaltına alınıyorlardı ve subaylarımız da üslerini terk edemiyorlardı'' diye konuştu.Rusya ile Gürcistan arasındaki bir diğer anlaşmazlık konusunu Abhazya'nın Gudauta kasabasındaki eski Sovyet üssünün statüsü oluşturuyor. Rusya üssü boşalttığını açıklarken, Gürcistan bunun doğru olmadığını savunuyor.Gürcistan Parlamentosu Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Kote Gabaşvili, bugün yaptığı açıklamada, Guauta üssünde hala 800 Rus askeri ile üste asker ve silah taşıyabilecek büyük nakliye uçaklarını kaldırabilecek pistin bulunduğunu belirterek, ''Sözde barış gücü askerleri statülerini kaybettiler ve etkili şekilde Abhazya'yı Gürcistan'dan ayırmak için çalışıyorlar'' dedi.Sovyetler Birliği'nin 1991 yılında dağılmasının ardından Rus askerleri Batum Ahılkeleki ve Tiflis'teki üslerde kalmaya devam etti. Rusya'nın Ermenistan'da da askerleri ve Kırgızistan'da bir hava üssü bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious