Rusya Gürcistan'dan güvence istedi

Rusya Gürcistan'dan güvence istedi.17021
  • Giriş : 04.07.2008 / 23:53:00

Rusya, Gürcistan'dan Abhazya ve G. Osetya'da güç kullanmayacağına dair güvence istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya, Gürcistan'dan, silahlı kuvvetlerinin ayrılıkçı Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinde güç kullanmayacağına dair güvence istedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkmenistan seyahati sırasında Rus İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, ''Güney Osetya'daki son olaylardan ötürü çok ciddi kaygı duyuyoruz. Çatışmaları daha da körükleyecek her türlü eylem veya tahrike son verilmesini istiyoruz'' dedi.

Gürcistan'ın, gerginliği tırmandıran koşulların olduğu bir ortamda kamuoyuna barış istediği yönünde açıklamalar yaptığını kaydeden Lavrov, ''Gürcistan-Abhazya ve Gürcistan-Güney Osetya sınırında Gürcü askerlerinin güç kullanmayacağına dair yasal bağlayıcılığı olan bir belgeyi Tiflis'e imzalatmak gerekiyor'' diye konuştu.

Bu arada, Rus Vesti-24 televizyon kanalı, Gürcistan'ın Güney Osetya'nın başkenti Tskhinvali'yi dün gece havan topuyla dövmeye başladığını, top atışlarını daha sonra yoğun silah atışlarının izlediğini duyurdu.

Hastanede bombardıman sonucu yaralandığı belirtilen sivillerin görüntülerinin gösterildiği haberde, Güney Osetya Başkanı Eduard Kokoeti'nin, ''Bu, Gürcistan tarafından çok iyi şekilde organize edilmiş bir provokasyon'' şeklindeki sözlerine yer verildi.

Güney Osetya'daki yönetimi sözcüsü İrina Gagloyeva da Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, yedek askerlerin göreve çağrıldığını belirterek, ''Gürcistan tarafına bunun yol açtığı sonuçları görmesini istiyoruz. Aksi halde çatışma bölgesinde yasa dışı şekilde yer alan tüm birliklerin yok edilmesi için ağır ve saldırı silahlarının kullanılmasına izin verecek bir karar alacağız'' dedi.

Gürcü ve Güney Oset güçleri arasında sınır bölgesinde dün gece meydana gelen çatışmada 2 kişi hayatını kaybetmişti.

Güney Oset yetkilileri, Gürcistan'ın saldırıları sırasında 11 sivilin de yaralandığı belirtirken, Gürcü tarafı da kendi askerlerinde herhangi bir yaralı veya ölen olmadığını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious