Rusya: Gürcistan'ı ABD ve Türkiye KIŞKIRTTI!

Rusya: Gürcistan'ı ABD ve Türkiye KIŞKIRTTI!.13808
  • Giriş : 10.08.2008 / 20:48:00
  • Güncelleme : 10.08.2008 / 20:48:15

ABD ile Türkiye tarafından yapıldığı belirtildi ve Washington ile Ankara "savaş kışkırtıcılığı" yapmakla suçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rusya'nın önde gelen gazetelerinden İzvestiya'da dün yayımlanan bir makalede, bundan üç ay önce Rusya Savunma Bakanlığı'nın yayınladığı askeri rapor esas alınarak, Gürcistan'a en çok askeri yardımın ABD ile Türkiye tarafından yapıldığı belirtildi ve Washington ile Ankara "savaş kışkırtıcılığı" yapmakla suçlandı.

Yazıda, NATO üyesi ABD ile Türkiye'nin son yılarda kimi hibe, kimi satış yoluyla Tiflis yönetimine yüzbinlerce dolarlık silah verdiği belirtilerek, "Eski Sovyet cumhuriyetleri arasında son yıllarda en hızlı silahlanan ülke Gürcistan oldu. Sadece 2007 yılında Tiflis yönetimi silah alımları için 1 milyar doların üzerinde harcama yaptı. Gürcü askerleri askeri eğitim için genelde Amerikan ve Türk uzmanları tarafından eğitildi" deniyor.

Rusya'nın dün yaptığı bir açıklama dikkat çekiciydi.

SUÇLULUK HİSSETMELİLER

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, kriz ile ilgili bir telekonferansta, "Gürcistan'a silah sağlayanlar, aralarında barışgücü askeri ve sivillerin de bulunduğu birçok Rus vatandaşının da bulunduğu sivil can kayıpları yüzünden suçluluk hissetmeliler" dedi. Lavrov, daha sonra, Güney Osetya'daki "etnik temizlikten" Ukrayna'yı suçladı; ancak Rusya'nın açıklamasındaki tek hedefin Gürcistan gibi "renkli devrimle" iktidara gelen Kiev Yönetimi olmadığı bildiriliyor. Gürcistan ordusunun son iki yıldır hızla silahlanmasında, ABD, Ukrayna ve İsrail'in katkıları başı çekiyor. Türkiye de, Gürcü ordusununun modernizasyonunda önemli rol oynamıştı.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*