Rusya: İdlib saldırısı ABD provakasyonudur

Rusya: İdlib saldırısı ABD provakasyonudur.8515
  • Giriş : 19.04.2017 / 16:34:00

Rusya, İdlib'deki saldırı ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri'ni suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İdlib'de Suriye rejiminin yaptığı kimyasal saldırı hakkında Rusya'dan açıklama geldi. Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, İdlib saldırısının Amerika Birleşik Devletleri'nin çıkarlarına hizmet eden planlı bir provokasyon olduğunu öne sürdü.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'da konuşan Medvedev, "ABD'nin (Şayrat hava üssü) saldırısı da dahil olmak üzere, Suriye'de son dönemde yaşanan gelişmelerin hiçbiri, çözüme katkı sunmuyor. İdlib'de ne yaşandı? Bunun, ABD yönetimine fayda sağlayan büyük ve çok iyi planlanmış bir provokasyon olduğu son derece açık. O bölgede ne bulunduğu, kimyasal silah deposu mu bulunduğu yoksa her şeyin uydurma mı olduğu yetkili bir komisyon tarafından açığa kavuşturulmalı. Bizim görevimiz de, bu komisyonun soruşturmayı yürütmesini sağlamaktır" dedi.

ABD'nin Şayrat üssüne düzenlediği saldırının IŞİD militanlarının elini güçlendirdiğine dikkat çeken Medvedev, Washington'un terörle değil, Suriye hükümetiyle mücadele ettiğinin altını çizdi.

Şayrat üssü saldırısının BM kararı olmadan ve uluslararası hukuk ihlal edilerek düzenlendiğine değinen Rusya Başbakanı, şu ifadeleri kullandı: "Bundan sonra neler olacağını bilmiyoruz. Ancak bu saldırganlık eyleminden kimin kazançlı çıktığını çok iyi biliyorum. Kim mi kazançlı çıktı? IŞİD. Zira bu kararlarla IŞİD militanlarının ‘ellerindeki bağlar çözüldü'."'

'ABD YÖNETİMİNİN İLK İCRAATI SURİYE ORDUSUNU VURMAK OLDU'

Medvedev, "ABD yönetiminin Suriye'deki ilk icraatı, Suriye ordusunu vurmak oldu. Yani terörle değil, Suriye hükümetiyle mücadele ediyorlar. ABD'liler beğensin veya beğenmesin, Şam'da meşru bir siyasi iktidar var. Bu nedenle yapılan her şeyi değerlendireceğiz" diye ekledi.

Ruhani: Teröristler her gaz attığında ABD'nin kendilerini desteklediğini görürse, bölgenin hali ne olur?
Öte yandan Medvedev, Suriye'deki şiddet olaylarının daha da artması halinde, Suriye devletinin yıkılabileceğini ve teröristlerin kısmi bir zafer elde edebileceğini ifade etti.

Rusya'nın NATO içindeki çeşitli güçleri konsolide etmeye çalışan partnerlerinin tutumlarına nüfuz edemediğini söyleyen Medvedev, "Ancak şurası açık ki, şiddetin daha da artması, sadece Suriye devletinin yıkılmasına, Suriye'nin parçalanmasına ve teröristlerin en azından kısmi bir zafer elde etmesine yol açar. Bu durum, planlarımız açısından hiç de uygun değil. Hükümetimiz ve Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı'nın yönetiminde bu yöndeki çalışmalarını sürdürüyor" diye konuştu.

SPUTNİK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*