Rusya ile İran anlaşamadı

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

Rusya'nın "Atomstroyexport" şirketi, İran'nın, Buşehr kentinde inşa edilen nükleer santral konusunda son günlerde yaşanan anlaşılmazlıkları aşırı politize ettiğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Moskova'da İran tarafı ile düzenlenen 3 günlük müzakerelerin sonuçlarını Rus Rian haber ajansına değerlendiren Atomstroyexport şirketi Başkanı Sergey Şmatko, "Bu konunun politize edilmesi projelerimizin gerçekleşmesi konusunda engeller oluşturuyor" diye konuştu.

Toplantıda, Buşehr kentinde inşaatı devam eden nükleer santral ile ilgili son günlerde ödeme konusunda ortaya çıkan sorunun tartışıldığını anlatan Şmatko, "Anlaşamamıza rağmen toplantımız yapıcı geçiyor. Ancak Tahran tarafından medyaya yansıyan açıklamalar müzakerelerin olumlu havasını yansıtmıyor. Ayrıca bu tür açıklamalar ve durumun aşırı politize olması İran'ın ilk nükleer atom santralinin bitmesini olumsuz bir şekilde etkiliyor." dedi.

Sabah saatlerinde İran Atom Enerjisi Ajansı Başkan Yardımcısı Muhammed Saidi'nin gazetecilere yaptığı açıklamada ise mali sorunun İran tarafından değil, Rusya tarafından oluştuğunu belirterek, bu konuda yardımcı olmaya hazır olduklarını belirtmişti.

Öte yandan Rusnovosti ajansı Rusya tarafına İran'dan son ödemenin 17 Ocakta yapıldığını yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious